На фестивала за социално ангажирано изкуство „Граждански будилник 2021“ в Борисовата градина вчера бяха отличени най-добрите участници в едноименния конкурс в категориите „Илюстрация“, „Фотография“ и „Текст“. Тази година темата, по която авторите бяха предизвикани да творят, отново беше свързана с правото ни на сдружаване, правото на мирни събрания (протести) и свобода на словото, но този път - как изглежда упражняването на тези права в дигиталния свят.
„За мен е изключително интересно да наблюдавам през годините как постепенно моралните интуиции, естетическите предразположения кристализират в далеч по-ясни и вече не литературни формулировки“, образно отбеляза впечатленията си от сетивността към правата на младите автори поетът и преподавател Марин Бодаков, част от журито в категория „Текст“.
Победител е Йордан Връбчев с текста си, който разглежда мястото на интернет в нашия живот и как можем да опитомим „мрежата“, за да бъдем „създатели на собствените си права и свободи“.
По думите на Будаков хората все повече общуват чрез статуси, но трябва да се върнем към комуникация „очи в очи“ – така ще се върнем към нормалното и човечността, а те са свързани в голяма степен и със справедливостта и усещането ни за истина.
„Нуждата от сложна, доверчива близост е в основата на развитието не само на общността, но и на отделния човек. Именно в другия виждаме сянката си, той ни е огледало“, допълни Будаков.
За малко Тихомира Методиева-Тихич е оставила настрани фотокамерата и е със слушалките на Радио София
В категория „Фотография“ на конкурса за творбите си „Независимост“, „Градска хармония“, „За по-чисто бъдеще“, „Свободни игри“ и „Together we stand, divided we fall“ беше отличена Тихомира Методиева-Тихич.
„Впечатляват ме хора, които имат каузи. Собственото чувство за притежание не е най-важното. Хората с каузи, които раздават живота си, са много по-интересни и предпочитам тях да покажа чрез фотографията“, каза в студиото на Радио София Тихич.
С Марин Бодаков и Тихомира Методиева-Тихич разговаря Ива Дойчинова.
Как изглежда сдъвканата реалност в интернет и в социалните мрежи? Това може да изобрази само човек с добро въображение и талант. Точно това демонстрира младият автор Симеон Христов в конкурса „Граждански будилник 2021“ . „Има..
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий..
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията...
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”:..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки..