Доброволци и членове на екологичното сдружение „За Земята“ за 23-ти път ще чистят български планини от боклуци, оставени от туристи.
Този път са се спрели на национален парк „Централен Балкан“, в района около хижите „Бенковски“ и „Момина поляна“, разказа пред Радио София Ясмина Иванова от еко организацията.
Акцията започва на 28 август и ще продължи до 5 септември.Участниците ще спят в палаткови лагери около хижите.
„Целта ни е да започнем да променяме отношението на хората към планината и природата като им дадем добър пример“, отбеляза Иванова.
По думите й всяка година идват различни хора, от всякакви възрасти.
През миналата година в Рила около 30 души събраха един тон пластмасови чаши и бутилки за еднократна употреба, опаковки от сокове и бъркалки, найлонови торбички, ламарини, гуми от камиони и намериха там цяло легло.
Не е късно да се включат още доброволци. Събирането е до споменатите хижи.
Чуйте разговора на Ива Дойчинова с Ясмина Иванова.
Днес от 18:30 часа в 65 - а аудитория на Софийския университет “Св. Климент Охридски“ ще се проведе лекция за лавинна безопасност на Момчил Панайотов, председател на Българската асоциация по ски свободен и екстремен стил . Тя е безплатна за всички любители на зимната планина, но и задължителна, ако искат да разберат..
"Как луната загуби светлината си" е дипломен спектакъл на абсолвентите от "Актьорство за куклен театър", клас доц. Боряна Георгиева. Драматизацията на романа на Милица Недева - "Когато луната загуби светлината си" е дело на студентката Екатерина Калоянова и режисьора и преподавател - Димитър Стефанов. "Във втори курс целия клас имаха задача да..
За възстановяването си от болестта на хашимото разказва Лидия Петкова в своята книга "Да заОбичаш хашимото. Как си върнах здравето? Програма за възстановяване" , която бе представена преди дни в столично арт пространство. Лидия Петкова е и ментор, лектор, обучител, създател на мотивационни програми за себеразвитие,..
Шестима български и чешки художници изследват актуалната тема за медийната дезинформация, фалшивите новини и политическата пропаганда в изложбата "Екрани и интриги". Тя е представена в галерия "Кредо бонум" до 4 януари 2026 г. и Karpuchina Gallery – Прага. Творбите са създадени специално за проекта и използват различни медийни формати – живопис,..
Поради големия обществен интерес, ще се проведе втора информационна среща за представяне на пилотния проект за създаване на енергийна общност на София и възможностите за участие в нея. На покрива на 2. СУ "Акад. Емилиян Станев" в столичния квартал "Бъкстон“ ще бъде изградена фотоволтаичната инсталация. Втората информационна среща за новата..
В месеца на големите намаления, все по-често потребителите подават сигнали със съмнения дали процентно свалените цени са реални. Това каза пред Радио София Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите". За да сме сигурни, че даден продукт наистина е намален, е добре поне месец по-рано да проследим как върви цената му, посъветва Руменова. "Ние..
Днес над Югозападна и Източна България ще има разкъсана средна и висока облачност. Над останалата част от страната облачността временно ще намалее до слънчево, съобщиха от НИМХ. Вятърът от юг ще се усили. Почти тихо ще остане в Дунавската равнина и западните райони на Горнотракийската низина. Максималните температури ще са предимно между 10° и 15°, в..