Празници на изкуствата „Аполония“ 2021 ще се проведат от 30 август до 6 септември. За втора поредна година те ще сa на откритите сцени в Созопол - в Амфитеатъра, Лятното кино, двора на Художествената галерия. Налага го пандемичната ситуация, за да бъдат спокойни и участниците, и зрителите. В програмата на 37-ото издание на фестивала отново е заложена печелившата комбинация от срещи с утвърдени артисти и проекти, както и представяне на новите лица на българското изкуство - без да се слагат жанрови граници. Повече - в интервюто на Яна Спиридонова с Маргарита Димитрова, изпълнителен директор и организатор на Аполония:
Моноспектаклите започват с прекрасните разкази "Свободно падащи истории" на Мария Касимова-Моасе. Театралните събития и филмите са представени в Лятното кино, като първият филм е "18% сиво" на Виктор Чучков.
Представяме и концерта "100 години Музикална академия" - джаз от студенти и преподавателят им Мишо Йосифов. В същата вечер, 31 е и концертът четири пиана в Амфитеатъра с Ангел Заберски, Живко Петров, Георги Черкин и Иван Янъков.
На 1 септември се открива майсторския клас с Георги Господинов, който на 5 ще представи премиерно книгата си "В пукнатините на канона". Вторият майсторски клас е на примата Александрина Пендачанска, чийто заключителен концерт ще е на 6 септември.
Почитаме напусналите ни Камен Чанев и Димо от "Пиф". Правим програмата с любов, уважение и инат. Фестивалът е една от емблемите на България."
:
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..