Боряна Йорданова и Даниел Николов от акапелната група „Спектрум“ (Spectrum Vocal Band) гостуваха в „Ритъмът на столицата“ с хубавата новина за насрочената дата и място за представянето на новия им албум Singerprints („Вокални отпечатъци”).
Поканата е за 5 септември от 19:30 ч. в "Кино Кабана", а входът е свободен.
Там и тогава петимата певци ще представят творчеството си от последните две години с концерт на живо.
С втория си албум вокалният квинтет отдава почит на българския фолклор, който е източник на вдъхновение и творчески стимул от самото създаване на групата.
Когато групата се сформира, БНР ни прегърна. „Покрай всичките събития, в които се включихме под една или друга форма, усетихме, че това което правим, има значение не само за нас, а и за много други хора. Подкрепата ни зареди с ентусиазъм“, разказа Боряна Йорданова.
Концепцията на „Спектрум“ е гласовете да изпълняват различни партии, които не се дублират и да заместват музикалните инструменти, не да се търси хорово звучене.
Преди време в България е имало друга вокална група – „Траяна“, от Стара Загора, но като цяло малко певци се впускат в подобно предизвикателство.
„В световен мащаб това не е нещо ново. Надяваме се да имаме последователи у нас“, допълни Даниел Николов.
В Singerprints са събрани популярни, автентични песни като „Седнало е Джоре“, „Бела съм бела, юначе“, „Изгрела ми е“, а също и авторски композиции, носещи духа на българския фолклор.
В записите за албума, освен Боряна Йорданова, Весела Морова, Даниел Николов, Янко Янков и Константин Бейков, участват и инструментите на Теодосий Спасов (кавал) и Христина Белева (гъдулка), както и камерният дамски фолклорен състав „Ева Квартет“.
Авторските композиции са дело на творческото ядро на „Спектрум“ - Константин Бейков и Янко Янков. Музиката изобилства от джаз хармонии, разнообразие от ритми и преплитащите се тембри на петимата певци.
Характерният творчески подход на музикантите, зададен от дебютния им албум „Cross Point” (2019 г.), продължава и в този – изцяло акапелни аранжименти - за пет, а понякога и за повече гласа, съчетани с бийтбокс.
Чуйте целия разговор с Боряна Йорданова и Даниел Николов.Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..