Коронавирусната криза се отрази във всички сфери на бизнеса, но брокерите на недвижими имоти отчитат ръст в търсенето и продажбата на жилища, особено в по-големите градове и в курортните селища в България.
Според тях има няколко причини за това, но основното е, че се връща доверието към пазара на недвижими имоти в страната. Има сериозен интерес към обезценените ваканционни имоти, предлагани на пазара предимно от чужденци, които бързат да продават собствеността си тук, и то на цена дори под нейната себестойност. Причината – затрудненото придвижване в условията на пандемия.
Основните купувачи сега са българи, живеещи в България или чужбина, които инвестират спестяванията си в недвижима собственост, която да отдават под наем, или пък да използват като ваканционно жилище на морето през лятото.
„Пазарът на недвижими имоти не само че не пострада от Covid пандемията, но напротив – разви се доста ускорено. Очаква се и занапред търсенето да е голямо, пазарът – стабилен, ипотечното кредитиране – достъпно, а цените да продължават да растат“, коментира пред Радио София Снежана Стойчева, мениджър на imoti.net.
По думите ѝ не може да се говори а „балон“ в сектора, защото интересът към имоти е огромен – дали защото хората искат да инвестират спестяванията си, дали защото предстои влизането на страната ни в еврозоната.
Всичко това се наблюдава не само в София, а навсякъде в България, допълни Стойчева.
Във ваканционните селища преобладаващите купувачи също вече са българите. И не говорим само за черноморските курорти, а и за планинските.
В началото на 2021 г. най-голямо поскъпване се констатира на вторичния пазар. Строителните материали през последните месеци поскъпват със сериозни проценти и това обуславя по-високите цени и при новото строителство, потвърди Снежана Стойчева.
Данните на имотния пазар показват, че има завишен интерес към близки до градовете къщи – до София, Пловдив, Велико Търново, Бургас и други.
Повечето купувачите търсят двустайни, тристайни жилища.
В София най-предпочитани са южните квартали, въпреки че някои от тях се презастроиха. В името на по-просторни апартаменти някои са склонни да инвестират и в не толкова привлекателни квартали. Гаражът и паркомястото вече се смятат за задължителни, а не екстра към имота.
Със Снежана Стойчева разговаря Луиза Лазарова.Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..