Всяка периферия има свой собствен център. Изтъкването на светло на такива места и особености си е поставил за цел международния проект под името Centriphery (Центриферия).
В него са въвлечени артисти от девет партньорски организации, базирани в цяла Европа. От България участва Фондация за нова култура (ФНК). Тя е независима частна неправителствена организация, която от години работи като интердисциплинарна мрежа от журналисти, артисти, историци, писатели и дизайнери в областта на новите медии, изследва и документира културното наследство в Горна Бела речка. Основните дейности на ФНК са насочени към развитие на Северозападния регион на България чрез фестивала на спомените Goatmilk и други културни и образователни проекти чрез събиране и изучаване на лични истории и спомени и по този начин създаване на безопасно пространство за различни култури и хора да се срещат и обсъждат тежки, дори травматични теми.
Имало е арт презентации с инвалидни колички, в концентрационен лагер, разказвали са истории на млади емигранти, организирали са уъркшопи в старчески домове и затвори.
Преди броени дни четирима артисти – двама от България и двама от други страни се събраха във Вършец и трябваше да разкажат с езика на изкуството истории, свързани с местните хора, улици, архитектура, природата и животните, митовете от региона. Откриха проблеми. Предизвикаха хората от курортното градче да обещаят да се грижат за него (7 обета – към знанието, природата, пешеходеца, на пазача - за бездомните кучета, към водата, паметта, към небето).
Аудиопроектът „Please Say Yes“ е разходка през живота в България, не само в и за Вършец. Чуйте го.
По Centriphery бяха ангажирани и твориха Еран Бърг – австрийски театрален режисьор, артистичен директор на Фестивала на регионите, Бранка Цветичанин – артистка от Хърватия, Сентрефъри, Фред Невше – поет и музикант от Франция, , Райна Тенева – визуален артист, Мариана Асенова.
Репортажът и разговорите с тях са на Диана Костова.
Проектът Centriphery приключва догодина, а участниците са надяват да имат възможност за представяне в Брюксел, където да впечатлят Европейската комисия.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..