Марияна Мелнишка за книгата „Къщите още говорят“:
330 са къщите. Общо взето съм позитивист и оптимист. Например Видин - наистина е порталът към Европа. Сега се преоткрива. Другото откритие е Лом, пристанището на София. Той е целият в сецесион. Това е град на музиканти и философи. Дори в момента има майсторски класове. Невероятни неща открихме и в Несебър, и в Чепеларе, несломимия дух на хората. Също и Самоков - градът на зографите и фотографите.
Към София подходихме по фланьорски. Въздействието върху хората, които купуват книгите е голямо. Направи се 18-сериен филм за историята на софийски къщи. Открихме места, свързани със страданията на знаменити личности след 9 септември, което доказва колко сме загубили с унищожените духовно и физически личности. Това е един от акцентите ни. Поезията, скулптурите и картините им, които са останали - много от тях са в чужбина. Но останаха много места, за по-нататък.
Мечтаем трети том. Нямам любима къща. Историите ги откриваме първо видимо. Много архитекти прекъсват работата си по време на войните, затварят ателиетата си, някои отиват на фронта. Говорим не само за висок професионализъм, а и за висок морал. Влиянието на Европа е чрез духа и архитектурата.
В София се радвам на къщата на фамилия Далчеви на бул. Евлоги и Христо Георгиеви. Тя е с дървена веранда на сецесионов проект. Филигранът е сецесион. Други прекрасни и любими къщи са също покрай Перловската река, те са свързани с легенди и трагични съдби на художници и писатели. Забележителна е и къщата на Радеви на "Солунска". На "Мальовица" 6 - също, очите ми изтичат по дървените ѝ кьошкове.
Навръх Първи май студиото на "Форум" отново се напълни със седмичните коментатори Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Темите, които днес им предложи водещият Лъчезар Христов, а те с готовност приеха, са: 149 години..
Повече от 50 ученици от 15 училища ще вземат участие в третото издание конференцията "Добродетели на духа и волята" , която ще се проведе на 2 и 3 май в Регионалния исторически музей в София (РИМ - София). На нея ще бъдат представени разработки по теми на едни най-драматичните и героични моменти от българската история : "100 години от..
По данни на НСИ заетите лица в България на възраст между 55 и 64 години са 632 000 през третото тримесечие на 2024 г.. Те са 70% от населението в същата възрастова група. 10 000 българи на възраст над 65 г. са се регистрирали в Бюро по труда . 42% от регистрираните безработни са на 50+ години – или близо 62 000 души. 7 хиляди от тази..
Един от общинските културни институти в столицата - този в Надежда, днес в духа на празника на труда - 1 май, организира почистване и освежаване на фоайето на институцията. “Решихме да оправим културата като започнем от Културния дом в ОКИ “Надежда”. Пълно е с хора - имаме цигулари, диригенти, режисьори, контрабасисти, челист, оперен певец. Хора,..
Етап 6 от реконструкцията на ул. "Опълченска“ от бул. "Александър Стамболийски“ до бул. "Сливница“, налага промяна на движението в района, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От 02.05.2025 г. до 30.05.2025 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Опълченска“ между бул. "Сливница“ и бул. "Тодор Александров“..
Честването на Априлското въстание и празника на град Копривщица се провеждат ежегодно на 1 и 2 май на площад “20-ти Април“ в града. За първи път отбелязването на празника става през 1926 г. Събитието се случва на площад “20 април” пред констицата на героите от Априлското въстание и днес за 99 път се отбелязва възстановка на тези паметни дни от 1886..