Това, на което сме свидетели преди и след разпускането на 46-ото Народно събрание, показва връщане към нормалността в политиката. Губи силата си противопоставянето на системни партии (на статуквото) и другите – т.нар. партии на промяната. Новите партии, паразитиращи върху вълната от протестите през миналата година, изчерпват бързо ресурсите си, защото няма платформа, която да ги обединява, сплотява и гарантира дълготрайност.
Това коментира пред Радио София политологът Ирена Тодорова, преподавател в НБУ.
„Най-потърпевши сме ние, гражданите, защото това, което се случва в няколко поредни цикъла избори е драматично от гледна точка на публичното управление. Институциите започват да буксуват. Вероятно разместванията са нужни, за да се освежи политическата система. Маркират се нови репери. Очертават се предпоставки за преформатиране на политическата система.“
Крайно време е след изборите през ноември партиите да дадат ясна заявка за силно и стабилно управление, да се изкара един мандат, за да се излезе от поредицата кризи, подчерта Ирена Тодорова.
По думите ѝ демокрацията не е даденост, обществото се възпитава. Но в момента сме в апогей на популизма във всяко едно отношение.
Явно трябваше да преминем през това, за да разберат хората, че партия, която само се обявява против управляващите и срещу непочтеността и корупцията, няма дълъг живот. Нужна е политическа култура и критическо мислене съм събитията.
Относно новия политически проект „Продължаваме промяната“ на Кирил Петков и Асен Василев – Тодорова смята, че е нужно време за да се разгърне и след това може да се правят прогнози. Социологическите проценти за тази партия сигурно ще претърпят промени, когато станат ясни уставът и политическата платформа. Наименованието и начина на представяне по-скоро правят асоциации с проект не на политици, а на предприемачи, които ако не успеят, ще изчезнат по пистата, което имат отвъд политиката.
Проучванията показват затвърждаване на традиционни партии като ГЕРБ, БСП и ДПС, а разместванията се отчитат при по-малките политически субекти „на промяната“. От „Има такъв народ“ се заявиха като антисистемна партия и удържаха на думата си – отказаха да влязат в системата. Иновации като тази едва ли води към успех, допълни още Ирена Тодорова.
С нея разговаря Лъчезар Христов.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...