Първият Weekeнд паzar в София ще състои тази събота и неделя (25 и 26 септември) на емблематичния Женски пазар от 10 до 19 часа.
Всеки уикенд столичани и гости на града ще могат да открият на едно място български продукти, напитки, книжен пазар, цветен пазар, музикална програма и съвременно българско изкуство, антики, дрехи и още много други изненади в приятна атмосфера, съобщават организаторите от „Пазари Възраждане” ЕАД.
За целта е обособена търговска зона на територията Женския пазар с вход откъм ул. “Св. Св. Кирил и Методий”.
„Това е още един наш проект, който цели да покани с дългосрочно позициониране ключови ресторантьори, фермери, пивовари, търговци и артисти, производители на цветя, книжни издателства и други доказани бизнеси, които да привлекат разнообразна аудитория и да разкрият мулти културния живот в региона на Женския пазар. Цяла есен, всеки уикенд, ще превръщаме най-стария и централен пазар в София в място за срещи, хапване, пийване, слушане на музика, пазаруване на всичко за дома и хубави разходки. Сигурен съм, че подобно събитие ще привлече и онези столичани, които по принцип не пазаруват при нас и те ще преоткрият Женския пазар“, обяснява идеята Драгомир Димитров, изпълнителен директор на общинското дружество.
По думите му с новата инициатива ръководството на общинското дружество цели да осъвремени пазара, и да привлече повече и по-млада аудитория като се съберат на едно място бизнеси от хранително-вкусовия и земеделски сектор, както и български марки, които са пример на пазара с добрите си практики, качествена услуга и иновации.
За посещение в зоната на Weekeнд паzar ще има вход от 2 лв, които ще бъдат използвани за подкрепа на културните прояви.
По време на двата дни ще бъдат спазвани изключително строго въведените мерки за превенция на Covid-19, допълват от „Пазари Възраждане“.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..