Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Аламанов: За ваксинационната кампания управляващите да потърсят помощ от комуникационни експерти

България изостана и ще бъде изолирана, ако обхватът не се повиши, предупреди специалистът

Любомир Аламанов
Снимка: Ани Петрова

Центърът за анализ и кризисни комуникации (ЦАКК) излезе с позиция, в която се предлага по-активни и правилни действия относно ваксинационния процес в България.

„Нивата на напълно ваксинирани граждани в страната ни стоят на около 22% - най-ниското за Европа и съотносимо само към някои развиващи се страни. За Европа средното ниво вече е около 57%, като в Дания и други държави достига близо 90%“, обясняват експертите.

Според тях е необходима спешна промяна в комуникационната политика на Министерство на здравеопазването по отношение на ваксинационната кампания у нас. Информационната активност за процеса по ваксинация трябва да получи най-висок приоритет от Министерския съвет и да се потърси координация с работодателски и бизнес асоциации за осъществяването ѝ. Нужен е надпартиен консенсус за важността на ефективна и резултатна информационна кампания, както и осигуряване на финансиране, ясни протоколи за реакция и лечение във всички звена и аспекти на здравната система. Медиците трябва да са единодушни в позицията си, да се даде отпор на фалшивите новини и конспиративните теории по темата. Министерство на здравеопазването спешно да влезе в контакт с комуникационните асоциации в страната и да поиска съдействие, за да може да се впрегне целият сектор в тази информационна кампания, важна за сигурността и здравето на българския народ.

„Вече чуваме притеснения от европейските държави за това, което се случва в България“, заяви пред Радио София Любомир Аламанов от ЦАКК. Страната ни може да попадна в своеобразна изолация от другите страни. Ако не се вземат мерки в следващите няколко седмици тежкото положение с броя заразени и умиращи може да се задълбочи.

Според експерта България е закъсняла с правилната комуникационна стратегия и затова е нужна помощ и участие на повече специалисти.

Трябва да се ограничи достъпът на бивши и настоящи учени, които всяват паника и се опитват да прокарат алтернативност на фактите. Лекарите трябва да са сред основните лидери на мнение относно ваксинацията.

Първото писмо от пиар агенциите, които знаят как се управляват кризи, е изпратено още през май 2020 г. Но оттогава досега експерти не са били търсени от управляващите.

Хората са объркани от разнопосочни мнения. Страховете до голяма степен са резултат от една антиевропейска кампания. Ако не се повиши обхватът на ваксинирането, хората от чужбина ще спрат да идват у нас. Трябва да се намесят безспорни авторитети, за да се постигне резултат, допълни Аламанов.

С него разговаря Катя Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Диана Христова

Д-р Диана Христова: Да научим организма "да не обръща внимание" на алергените

Сезонните алергии през пролетта са повтарящи се състояния много наподобяващи настинката или хремата. Свързани са с течащ, запушен нос, със сърбежи и отоци по лицето, кашлица, дори и с обрив по тялото. В започналия поленов сезон тези симптоми се появяват, когато причинителите достигнат и задминат определен праг на поносимост от човешкия..

публикувано на 17.03.25 в 17:35

ВУЗФ организира поредна безплатна академия за ученици от X до XII клас

За поредна година Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) организира безплатна финансова академия за ученици от X до XII клас . Много млади хора завършват без базови познания за това как да управляват бюджета си, как да разпознават финансови измами или как да вземат информирани решения за бъдещето си. Именно затова ВУЗФ, като..

публикувано на 17.03.25 в 16:57

В Световната седмица на парите се включват стотици български училища

Започна Световната седмица на парите (GMW) - годишна глобална кампания за повишаване на финансовата осведоменост на младите хора. Организатор е Международната мрежа за финансово образование на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD/INFE). 13-ото издание ще продължи до 23 март , а координатор на националните..

публикувано на 17.03.25 в 16:47

Филмът "Триумф" тръгва по кината в България на 21 март

Филмът "Триумф“ тръгва по кината в България на 21 март 2025 г. Черната комедия на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е вдъхновена от една от големите загадки на миналия век – дупката в Царичина. Секретна работна група от високопоставени офицери от българската армия, ръководена от ясновидка, започва да копае дупка в търсене на мистериозен артефакт...

публикувано на 17.03.25 в 16:23
Мила Нинова от People Of Maha

People of Maha подготвят турне и ново EP

Какво се случва с дамското трио  People of Maha , след първото им Централноевропейско турне разказа в предаването “Радиокафе“ Мила Нинова , която е част от групата. “Беше много интересно, много интензивно, с моменти, при които вокалистката си губи гласа, защото имахме по пет участия в един ден, едно след друго“, посочи тя, спомняйки си..

публикувано на 17.03.25 в 15:35

Режат лентичката на Фабриката ни за изкуствен интелект до края на 2026 г.

Инфраструктурата на Фабриката за изкуствен интелект в България трябва да е готова до края на 2026 г. Подготвителните дейности започват съвсем скоро. Това е стратегическа инициатива за цяла Европа и тя ще се развива с приоритет. Това подчерта инж. Борислав Петров, изпълнителен директор на Института за компютърни технологии и..

публикувано на 17.03.25 в 15:14

"Майсторите на белкантото" гостува в Самоков и Ботевград

На 17 март, в залата на Читалище-паметник "Отец Паисий" в Самоков гостува концертът "Майсторите на белкантото – Росини, Доницети и Белини". На следващия ден - 18 март, той ще бъде представен и в Ботевград, в залата на Народно читалище "Христо Ботев 1884". Четирима оперни певци, заедно с оркестър "Митонисимо", ще изпълнят оперни и инструментални бисери..

публикувано на 17.03.25 в 14:57