Фотографски трансфери върху дърво и функционални скулптури са подготвили визуалният артист Боряна Пандова, и художниците Мария Паунова и Ивайло Митев от работилница „Пункт“за изложбата „Вторични суровини”, която ще се открие в галерия „One” на 1 октомври от 17:00 часа
„Боклук” не е мръсна дума, а положителен герой. Той е богатство, а не тегоба. На изкуството се пада задачата да покаже този парадокс в разбираеми образи и да изчисти вибрацията на боклука от честотата на безпокойството, което предизвиква у нас, твърдят участниците.
Боклуците на хората и отпадъците в природата са вдъхновение и строителен материал, обясни пред Радио София Боряна Пандова. От близо 8 години тя обръща внимание и събира обекти, на които се натъква и които променят формите и цветовете си по интересен и различен начин в потока на градския живот.
Снимка: Архив на Боряна Пандова
В колаборация с Мария Паунова и Ивайло Митев се е получил рикошет на идеите на тримата. Стига се до артистичния процес upcycling* (надграждане), преизползване и трансформация на обекти от бита във функционални скулптури.
Изложбата е съпътствана от работилници, насочени към хора в неравностойно положение (и не само).
„Вторични суровини” е част от цикъл от изложби „Обектите на невниманието”, върху който Пандова дълготрайно посвещава изследванията си.
Експозицията може да бъде разгледана до 21 октомври.
Чуйте разговора на Катя Василева с нея.
*upcycling - (творческо повторно използване) на всякакви захвърлени предмети, често възприемани от обществото като боклуци
Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..
Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..
Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..
Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..
Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..
Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..
От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес. Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..