Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Маджирски: Развитието на София винаги изпреварва плановете

Според урбаниста в кв. „Манастирски ливади - изток“ има потенциал за повече публични пространства, но засега се строи частно, а не се изгражда публична инфраструктура

Снимка: ФБ/кв.Манастирски ливади-изток

В сравнение със западната част, в квартал „Манастирски ливади - изток“ има потенциал за реализиране на повече публични пространства. Има и устройствени планове, които да са в полза на подобна реализация, обясни пред Радио София Васил Маджирски от Съюз на урбанистите в България (СУБ).

Намалява възможността да видим действащи въздушните клинове, залегнали в общия устройствен план на града. Коритата на реките би трябвало да са държавна собственост, но в квартала има абсурдната ситуация река да е частна.

Маджирски отбеляза, че през 90-те години е разработен устройствен план за „Манастирски ливади – изток“, който е предвиждал логично градоустройствено развитие със сравнително ниски параметри на застрояване, включително и терени за детски градини и училища. При скоро направени проучвания на СУБ жителите в квартала не са 16 000, както се е предвиждало, а капацитетът е повдигнат до около 30 000. След плана обаче се стига до окрупняване на имоти и през 2009 г-  - промени, които позволяват по-високи параметри.

„Това, което днес наблюдаваме, е използване на терените за достигане на максималните параметри за застрояване“, допълни урбанистът.

В проучване („Целеви и проблемен анализ“) на СУБ от 2018 г. жители на „Манастирски ливади - изток“ са посочили като проблеми липсата или недостатъчна инфраструктура, необходимост от достъп до повече зелени площи, детски градини, училища и други обекти. Много хора са избрали квартала заради близостта до Витоша и надеждите им за разумно градоустройствено развитие, но сега вече са разочаровани, каза още Маджирски.

Според него развитието на София винаги изпреварва предвижданията на плановете.

Градският стандарт на СУБ дава възможност за действия на негова основа, но е въпрос на управленска и политическа воля да бъдат прилагани такива инструменти. За съжаление нерядко документите, които са свързани с планирането на София или части от нея, остават само на хартия, без да се използват, допълни още урбанистът.

Чуйте разговора с него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03

Започва 10-то издание на фестивала за документално кино Master of Art

Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..

публикувано на 07.02.25 в 15:17