Третият сезон на „Литературните маршрути“ на Фондация „Прочети София“ вече започна.
Тази вечер от 18:30 зад Националната художествена галерия - Двореца, започва маршрут, озаглавен „За Сирак Скитник и безсмислието на живот без храм“.
„Ще видим част от различните лица на Сирак Скитник – на поет, художник и критик, ще научим повече за работата му в театъра или за времето, когато става първи директор на Радио "София", както се е наричало днешното Българско национално радио, разказа историкът и изкуствовед Пламен В. Петров, който ще е автор и водещ по маршрута.
„Сирак Скитник е моя изследователска тема от 2013 година, когато заедно с екипа на Софийската градска художествена галерия и галерията в Казанлък подехме инициативата да се организира голяма ретроспективна изложба, посветена на неговото творчество“, разказа пред Радио София Пламен Петров.
Изложбата е осъществена и с подкрепата на БНР, дори е издадена монография, намерено е и гробното място.
Пламен Петров
„След 9 септември 1944 г. Сирак Скитник е обявен за формалист, личността му е маргинализирана. А той като че ли няма нещо, за което да е подсказвал и писал – за художници, за литературни и театрални процеси. Скитник е не само художник, театрал, критик и писател, той е и меценат, той е радиочовек“, разказа Петров.
В днешния литературен маршрут организаторите и водещият ще се опитат да се докоснат до цялата палитра от занимания на Сирак Скитник.
Ще се тръгне от сградата на Държавната спестовна каса на ул. „Московска“ 19, където се е помещавало Българското национално радио и където Сирак Скитник дава последното си интервю. Ще стане дума за работата му в театъра, за критиката и за рисуването, за първото куклено представление в страната (1924 г.).
Ще се мине и през ул. „Борова гора“, където е бил домът на художника, в който е написал едни от най-важните си текстове и е нарисувал едни от най-хубавите си картини. Финалът е през старата сграда на БНР.
Чуйте повече за маршрута и за Сирак Скитник от разговора на Гергана Пейкова с Пламен Петров.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..