Innovation Explorer 2022 – дигитализацията на България - гости в студиото Леона Асланова - Изпълнителен директор на „Innоvation Starter“ и Ивайло Mирчев - Изпълнителен директор на „Микроинвест“
"Мисли нататък" е мотото на „Innоvation Starter“, 24.2.2022 е датата на събитието. Забравихме да мислим какво ще оставим за поколенията покрай пандемията. Иска ни се да хвърлим поглед далеч напред. Ще ни гостува един от основателите на футуризма в Израел, също ще се говори за мехатроника.Дигитализацията на България ни връща в настоящето. На народен език означава да престанем да обикаляме от служба до служба. Включително и в банката. Не всички са на това мнение. Един държавен чиновник обяснява, че българинът обича да се реди на опашка и да чака. След изхарчени над 2,5 млрд лв казва да не бързаме.
Това не трябва да продължава. И в това отношение сме на едно от последните места в Европа. Преди години се обясняваше, че счетоводители няма да ползват електронни подписи - видяхме, че тезата не е вярна. Трябва ударна дигитализация. Ще е трудно заради съпротива в администрацията и компании, печелещи държавни поръчки. Тези компании не си вършат работата по най-добрия начин.
Няма политическа воля, това трябва да е осъзнат национален приоритет. Стъпките са две - електронна идентификация, нови лични документи. Второто е регистрова реформа. Обновяване и вкарване на всички регистри в "електронен калъп". За две години това може да се случи. Най-важното са хората - трябва да бъде убедена администрацията.
Когато говорим за иновации става дума за неща, които опростяват човешкия живот. Конектирана гривна може автоматично да ви спаси живота при инфаркт например.
След 2-3 години трябва да отпаднат удостоверенията на хартиен носител. Следващата цел е 70% от населението да използва електронни услуги. Друга е работеща облачна държавна инфраструктура - липсата ѝ е в основата на течовете на данни и гафовете при преброяването. Не на последно място - киберсигурност. Не трябва за нея на национално ниво да отговарят хора, които разбират само от уърд и ексел.
На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” . “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..
Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..
Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот. Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето...
Размяната на нападки между американския президент Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски породиха опасения за коренна промяна на курса на Щатите спрямо Русия. В острата реторика някои видяха старт на най-голямото геополитическо преразпределение след края на Втората световна война. Обвиненията в диктатура спрямо Зеленски и..
"Есента на ловеца“ е нов съвременен български филм, който тръгва по кината от този уикенд. Филмът е на белгийския режисьор Андре Шандел, чиято съпруга Вера Шандел познаваме от формацията "Сантиментъл суингър“ и множество музикални джаз проекти. Тя е и продуцент на филма. Филмът третира важни въпроси, касаещи човешките..
Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..