Innovation Explorer 2022 – дигитализацията на България - гости в студиото Леона Асланова - Изпълнителен директор на „Innоvation Starter“ и Ивайло Mирчев - Изпълнителен директор на „Микроинвест“
"Мисли нататък" е мотото на „Innоvation Starter“, 24.2.2022 е датата на събитието. Забравихме да мислим какво ще оставим за поколенията покрай пандемията. Иска ни се да хвърлим поглед далеч напред. Ще ни гостува един от основателите на футуризма в Израел, също ще се говори за мехатроника.Дигитализацията на България ни връща в настоящето. На народен език означава да престанем да обикаляме от служба до служба. Включително и в банката. Не всички са на това мнение. Един държавен чиновник обяснява, че българинът обича да се реди на опашка и да чака. След изхарчени над 2,5 млрд лв казва да не бързаме.
Това не трябва да продължава. И в това отношение сме на едно от последните места в Европа. Преди години се обясняваше, че счетоводители няма да ползват електронни подписи - видяхме, че тезата не е вярна. Трябва ударна дигитализация. Ще е трудно заради съпротива в администрацията и компании, печелещи държавни поръчки. Тези компании не си вършат работата по най-добрия начин.
Няма политическа воля, това трябва да е осъзнат национален приоритет. Стъпките са две - електронна идентификация, нови лични документи. Второто е регистрова реформа. Обновяване и вкарване на всички регистри в "електронен калъп". За две години това може да се случи. Най-важното са хората - трябва да бъде убедена администрацията.
Когато говорим за иновации става дума за неща, които опростяват човешкия живот. Конектирана гривна може автоматично да ви спаси живота при инфаркт например.
След 2-3 години трябва да отпаднат удостоверенията на хартиен носител. Следващата цел е 70% от населението да използва електронни услуги. Друга е работеща облачна държавна инфраструктура - липсата ѝ е в основата на течовете на данни и гафовете при преброяването. Не на последно място - киберсигурност. Не трябва за нея на национално ниво да отговарят хора, които разбират само от уърд и ексел.
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..