Една трета от симпатизантите на „Продължаваме промяната“ на Асен Василев и Кирил Петков са разочаровани избиратели, гласували за „Има такъв народ“, показват данни на социологическо проучване, проведено през септември от изследователския център „Тренд“. Около една четвърт идват от „Демократична България“. Останалите привърженици на новата формация са от всички други политически сили. ИТН се очертава като основен електорален донор, обясни пред Радио София Димитър Ганев, основател и директор на ИЦ „Тренд“.
Скоро около проекта на бившите служебни министри ще се изяснят неизвестни – листите за изборите ще покажат нови лица, които вероятно ще са познати в местните общности, както и казусът по гражданството на Петков.
И двете кандидатури за президент – на Лозан Панов и Анастас Герджиков, са най-доброто, което основните формации, които стоят зад тях, можеха да излъчат, смята Ганев.
Въпреки, че демократичната общност е нехомогенна, Лозан Панов е претендент, чиято личност се приема безкритично.
ГЕРБ повече от година бяха в политическа изолация и търсят широка подкрепа за кандидатурата си. Проф. Герджиков не е издигнат партийно, за да може той да се приеме по-лесно от определени среди.
Със сигурност ректорът на Софийския университет не би отблъснал симпатизанти на ГЕРБ-СДС, но към електоралния корпус от 600 хиляди души може да се търси и прибави някаква периферия избиратели.
„Ако има шанс някой да победи Румен Радев, то това е проф. Герджиков. Затова ще бъде изключително важна стъпката на Панов, ако реши да подкрепи някого за евентуалния втори тур. Около 300 000 гласа са от ключова важност и може да наклонят везната в нечия полза“, коментира още Димитър Ганев.
Той очаква около и над 50% избирателна активност на изборите 2 в 1.
Според него в 46-ото Народно събрание не се стигна до съставяне на правителство, заради липсата на политически опит при „Има такъв народ“. Това попречи на депутатите им да стигнат до по-задълбочени преговори. За подхода си съпартийците на Слави Трифонов ще си платят със загуба на част от електоралното доверие.
ИТН носи най-голямата отговорност за това, че не се състави кабинет, показват социологическите данни. Не се знае ерозията в доверието докъде ще стигне.
С Димитър Ганев разговаря Лъчезар Христов.Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..