Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентският дом е на най-подходящото място в София

След пожара преди 18 години възстановяването на залите става бавно, заради липса на средства

| обновено на 06.10.21 в 10:12
4
Сградата на Националния студентски дом (в средата)
Снимка: Mono Collective

Граждански комитет, учреден още през 1910 г. по идея на съществуващия Студентски клуб, е поставил целта и задачата да бъде изградена сграда за събитията, дейностите и нуждите на студентската общност.
Войните обаче забавят осъществяването на идеята.

Чак през 1931 г. е първата копка на днешния площад „Народно събрание“, а сградата е завършена две години по-късно.

Архитекти са известните модернисти Станчо Белковски и Иван Данчов.

Дори е известно, че през 1929 г. арх. Белковски посещава Германия, където проучва местния опит в изграждането на подобни домове.

Добре се съчетава със съседната жилищна кооперация от средата на 30-те години, построена в същия стил и същевременно контрастира с ъгловата, изпълнена в стил сецесион.

От края на 30-те години носи името на българския престолонаследник – Студентски дом „Княз Симеон Търновски“ .

Между 1944 и 1952 г. в сградата на пл. „Народно събрание“ №10 последователно са настанени Щабът на съветската армия и Народния театър на армията.

През 1991 г. с Постановление на Министерския съвет се предоставя безвъзмездно Студентският дом в София на Министерството на образованието и науката за стопанисване и управление за задоволяване на социалните и културните потребности на студентите.

От 1996 г. Националният студентски дом (НСД) е архитектурен паметник на културата.

Снимка: studenthouse.bg

След пожар на голямата сцена в Студентския дом сградата става само място, където има офиси, но пространството не се използва за културни събития, разказа в студиото на Радио София Християн Даскалов, който в момента е директорът на НСД.

„Малко по малко от 2018 г. започнахме да възстановяваме залите. Работата не е спирала и до днес“, отбеляза Даскалов.

В момента се обособява читалня, ще се прави и звукозаписно студио, допълни перкусионистът Петър Йорданов-Бъни (съосновател на група „Оратница“), който е сред доброволците, които трансформират и облагородяват помещенията в Дома.

Работи се по цялостен архитектурен проект за реконструкция на сградата и за интериорния дизайн на пространствата.

Но ще са нужни 3 млн. лева за реализацията.

Към Дома функционират най-различни състави – артисти, танцьори, музиканти, академичен хор. Но съществува и възможност да се наеме помещение за събития от независими артисти. НСД няма персонал и всяко дарение е добре дошло за поддържане и развиване на пространствата, каза още Даскалов.

Директорът си пожелава да възстанови традицията на младежкия конкурс за забавна песен, в който навремето са се изявявали много от известните днес музиканти.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на София Васил Терзиев (вляво) и лидерът на

"Форум", 22.04.25: Ще загубят ли избирателите доверие в коалициите след оттеглянето на "Спаси София" от Васил Терзиев?

Коментатори във "Форум" тази седмица са  юристът Мими Шишкова и председателят на Управителния съвет на фондация "Общество.бг“ Жоро Пенчев.  Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха днес, бяха: -  "Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев . Това обяви на пресконференция лидерът на партията..

публикувано на 22.04.25 в 19:02

За 12-и път "С тениска на бала“ в помощ на студенти без родители

Започна 12-ият сезон на благотворителната инициатива "С тениска на бала“. С набраните средства ще бъдат осигурени стипендии за студенти без родители. Тази година инициативата дава възможност участниците сами да създадат визия за своята тениска, каза пред Радио София директорът на Столичната организация на БЧК Пепа Недялкова. "Това е..

публикувано на 22.04.25 в 18:03

БХК представи данните от Годишен доклад за правата на човека през 2024 година

Българският хелзинкски комитет представи Годишния доклад за състоянието на правата на човека в България през 2024 година. Той включва задълбочен анализ на ключови събития, законодателни промени и практики, повлияли правата и свободите на хората в страната през изминалата година. В рамките на събитието бяха представени основните изводи и..

публикувано на 22.04.25 в 16:37

София остава регионът в страната с най-динамичен пазар на труда

Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда през периода април-септември 2025 г.. Това сочат данните от националното изследване на Българската конфедерация по заетостта. Оттам отчитат и положителен коефициент на заетост от +3%. Той бележи лек спад с 1% спрямо предходните шест месеца и значително по-ниско..

публикувано на 22.04.25 в 16:08
Сцена от филма с главните герои

Награждаваният българо-украински филм "Краят на реката" в Дома на киното

След 15-ина награди от фестивали и конкурси, първият пълнометражен филм "Краят на реката" на режисьора Васил Барков ще бъде официално представен пред българска публика на 24 април (четвъртък) в Дома на киното. Васил Барков е роден през 1972 г. в Бесарабия, Измаилски район, Украйна. Две години следва в Морски университет в Одеса. През..

публикувано на 22.04.25 в 14:55

"Спаси София" свалят доверието си от кмета Васил Терзиев

"Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев, обяви на пресконференция лидерът на партията Борис Бонев. По думите му, администрацията на София няма ясна визия и ясни цели, а това не може да бъде успешно. Лидерът на "Спаси София“ съобщи още, че Илиян Павлов - единственият зам.-кмет от партията, подава оставка. От..

публикувано на 22.04.25 в 14:33
Снимка: Национален музей „Земята и хората“

Започва XXXIII издание на Международния музикален конкурс "Музиката и Земята

Национален музей "Земята и хората" чества Световния ден на Земята-22 април, с 33-тото издание на Международния музикален конкурс "Музиката и Земята" и тематична постерна изложба. “Международен конкурс за композитори и изпълнители "Музиката и Земята" отговаря напълно на мисията и политиката на музея. За първи път се е състоял през 1993 г. и днес..

публикувано на 22.04.25 в 13:57