Историята на Георги Пеев, герой във филма на Стефан Командарев „Живот за Живота“, е доказателство, че на всеки може да се случи да се нуждае от трансплантация и дори да я дочака.
Георги Пеев живее и работи в Хасково и има два трансплантирани органа. Бъбреците му се увреждат след вирусно заболяване, а докато правят изследвания за трансплантация (с донор неговата майка), лекарите установяват, че и сърцето е пострадало.
Въпреки малкия шанс, съдбата му се усмихва. По-малко от година след включването му в листата на чакащи за трансплантация, донорска ситуация във Варна му дава сърце.
В една донорска ситуация участват над 100 души - лекари и немедицински персонал, отбеляза пред Радио София Пеев:
„Нормативно вече няма пречки за извършване на повече трансплантации. Но координаторите в донорските центрове очевидно не работят така, както би трябвало.“
Според Георги Пеев и държавата, и инстанции и хора носят отговорност за незавидното положение у нас, трябва повече да се говори в обществото. Водещите в това отношение Италия и Хърватия отдавна за провели нужния обществен дебат.
В бюджета на Министерството на здравеопазването за 2021 г. е заложено да бъдат извършени 100 трансплантации, за 2022-ра- 180, а за 2023-та – до 250.
„Правим бюджет, пишем числа в документите, но реално не се случва целта. Хората се сменят, но нищо не се променя по отношение на вършене на работа“, коментира Георги Пеев.
Броят на трансплантациите е в права пропорционалност от броя на донорските ситуации, коментира д-р Георги Христов, директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“:
„Най-важният етап е идентификацията на потенциални донори в лечебните заведения. А това не е достатъчно развито в донорските центрове.“
По думите му въпреки декларацията от ръководствата за съдействие, в големи болници като „Пирогов“, ВМА и „Александровска“ почти не се стига до донорска ситуация – „поради липса на воля“.
Целта е да бъде привлечено вниманието на гражданското общество, медицинската общност и политиците от цяла Европа към значението на донорството и трансплантацията.
Солидарно и в координация със Съвета на Европа и тази година в България ще бъдат проведени редица тематични събития (от 4 до 16 октомври)
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..