Готова е новата Програма за София за периода 2021-2027 година, изготвена от ОП „Софияплан“. Специализираното звено има за задача да прави проучвания, да анализира тенденциите, да прогнозира нуждите и да предлага политики с всякакви аспекти от живота на столицата, обясни Любомир Георгиев от дружеството.
На 14 октомври програмата ще бъде представена пред широката публика, а идеи, становища и предложения се приемат през целия октомври.
В 30-членния екип на „Софияплан“ работят ландшафтни архитекти, урбанисти, социолози, транспортни инженери, програмисти и други експерти.
Георгиев посочи, че е анализиран всеки квартал на Столичната община и анализът е показал къде има най-остра нужда от намеса – било по отношение на образование, от гледна точка на зелена система или канализация, например, транспортна достъпност.
Липсата на добра веломрежа се дължи не толкова на липсата на пари – тази инфраструктура не е скъпа, има и достатъчно пространство за такива алеи, а заради страх от страна на политиците да предприемат действия, подчерта Георгиев.
„Въпрос на желание и на приоритети, никакви други пречки няма. В нашата община (б.ред.-Столичната) не се действа системно и последователно, а хаотично. Ние предлагаме обмислени интегрирани решения, но нашите препоръки не се вземат предвид.“
Според Любомир Георгиев задължително трябва да се работи по липсващата или остарялата канализация на града, зелената система, социалните неравенства (северозападът е по-беден, югоизтокът е по-богат на територията на цялата община), културата – има над 100 читалища.
В Програмата за София за следващите 7 години са посочени областите за развитие и къде точно да се случва то. Финансирането може да е по линия на фондове от Европейския съюз, общинския бюджет, както и от частни бизнес структури.
Припомняме, че бившият директор на „Софияплан“, както и негови колеги ще напуснат дружеството в знак на несъгласие с политиката, водена от Столичната община, но ще продължат да се занимават с анализ на градските процеси и тенденции.
Чуйте разговора с Любомир Георгиев.
Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..
До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..