След политическата пролет и лято, можем да очакваме активна политическа есен. Като активност президентските избори ще се допълват с парламентарните, прогнозира пред Радио София доц. Александър Христов от от Центъра за анализи и кризисни комуникации.
„Логично е да предположим, че ако в една година има няколко пъти избори, всеки следващ вот интересът и активността ще спадат. В момента обаче обществото е достатъчно силно енергизирано и динамиката в електоралната подкрепа е достатъчно интригуваща в хода на предизборния период.“
По думите на Христов трите силни кандидат-президентски двойки (Радев-Йотова, Герджиков- Митева и Панов-Касимова) са достатъчно условие за интересни избори, въпреки другите маргинални претенденти.
„В политическите формации се забелязва спад в самонадеяността, увеличават се инвестициите в дейности и кандидати с потенциал. Феноменът „Цецка Цачева“ няма да се повтори.“
Според експерта по-правилно е да се издигат непартийни кандидати и от инициативни комитети, за да може да не се ограничава кръгът от избиратели.
Проф. Герджиков още в началото се обвърза с подкрепата от ГЕРБ и трудно ще се излезе от тази асоциация.
През последната година се видя, че мнозина искат да избутат ДПС в ъгъла.
От движението са наясно, че техният кандидат няма да бъде избран за президент, но от формацията дават сигнал към електората и към другите партии, че продължават да отстояват мястото си сред активните политически сили, да бъдат фактор, с който останалите трябва да се съобразяват.
Нормално е и сред академичната общност да има хора, които се интересуват от политика и заявяват подкрепа. По-важното е политиката да не влезе в университетите, преподавателите да не слеят пристрастията си и научната си дейност, отбеляза още доц. Христов.
Според него социологическите проучвания засега показват, че от една страна след изборите е възможно да се повтори трудната ситуация и невъзможността за съставяне на правителство. От друга страна обаче декларациите на основните политически играчи подсказват готовност за повече търсене на сътрудничество и коалиции.
Комуникационния експерт обърна внимание на тенденцията в листите да бъдат включвани инфлуенсъри, които да действат като ракета-носител и като магнит за гласове. Това се забелязва и в партийните листи за предстоящите избори.
Колкото до гласовете от чужбина, очаква се и сега те да бъдат за „Демократична България“ и „Има такъв народ“.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с доц. Христов.Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки; ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора; Кадровата политика..
България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..
Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние, от Националната мрежа..
Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..
Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..
Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..
Заплатите на актьорите в четирите общински театъра да бъдат вдигнати с 30%, предлагат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС). Става въпрос за театрите "Възраждане", "Зад канала", "София" и Столичния куклен театър . Ако се приеме, това трябва да бъде заложено в бюджета на Столичната община, коментира общинският съветник..