Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 1984 г. досега

Експозициите на НИМ са разгледани от над 5 милиона посетители

Снимка: Ани Петрова

В Националния исторически музей (НИМ) се съхраняват над 650 000 паметници на културата и огромен археологически и исторически архив.

Експозицията в „Бояна“ е открита на 29 юни 2000 г., но самият музей е създаден преди близо половин век (1973-та).

Това разказа пред слушателите на Радио София Мариана Първанова от НИМ:

„Основната му задача е била да събира и проучва документални и веществени паметници, както и да създаде представителна национална музейна експозиция. До откриването на експозицията обаче минават 10 години и се сменят няколко адреса.“

Началото е в една стаичка в градската библиотека, която е била срещу Телефонната палата и вече не съществува. След това – в няколко помещения на улиците „Раковски“ и „Московска“.

Първата национална представителна експозиция е открита на 2 март 1984 г. в сградата на Съдебната палата. Хронологическият обхват е бил от 7000 г. преди Христа до 1878 г.

От 1984 г. досега през НИМ са минали над 5 милиона посетители. Правени са повече от 400 изложби и над 60 000 изнесени беседи.

Основните експонати във фондовете са от собствени проучвания на музейните работници.

В момента се подготвя изложба, посветена на 125 г. от рождението на Христо Вакарелски, който е един от най-големите ни етнографи и пръв българин - носител на Хердеровата награда (1965 г.), каза още Мариана Първанова.

Чуйте целия разговор с нея.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване показва: Допуснали сме високо ниво на толерантност към насилието, дори над деца

Национално представително проучване за нагласите на българите към насилието над и сред деца е проведено по инициатива на Фондация "Лъчезар Цоцорков". Идната сряда – на 26 ноември, представители на организацията ще представят резултатите и така ще бъде поставено началото ва дългосрочна информационна кампания, посветена на преодоляването на..

публикувано на 21.11.25 в 15:39
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп нарече "предатели" американски законодатели, призоваващи военни да не изпълняват незаконни заповеди

Американският президент Доналд Тръмп нарече "предатели" законодатели, които казват на военните да не изпълняват незаконни заповеди. В постове с крайна риторика Тръмп каза, че тези законодатели демонстрират "противодържавно поведение". Става дума за законодатели-демократи, които призоваха военослужещи и разузнавачи да не се подчиняват на..

публикувано на 21.11.25 в 14:58
Пресиян Кузов

Актьорът Пресиян Кузов вече има първо отличие като режисьор

Пресиян Кузов е победител в конкурса за млади режисьори, който се провежда в рамките на режисьорска борса, част от Балканския театрален фестивал 2025. Комисия от уважавани експерти в лицето на проф. Пламен Марков, д-р Ина Божидарова и директорът на ДТ Благоевград, Маргарита Мачева, единодушно взе решение за реализация на проекта му,..

публикувано на 21.11.25 в 13:05

“Болница за плюшени мечета“ помага на децата да преодолеят страховете си

За тринадесета поредна година Асоциацията на студентите медици в България организира инициативата "Болница за плюшени мечета". Събитието ще се проведе през декември 2025 година в големите търговски центрове в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Плевен, и е насочено към деца на възраст 2-9 години. Целта е да се покажат посещенията при..

публикувано на 21.11.25 в 10:18
Ваня Григорова

Първо трябва да се създадат условия, а след това да се налагат наказания

Къде отиват средствата от платеното паркиране в София и защо градът изостава в изграждането на паркинги - отговорите на тези въпроси дава общинският съветник Ваня Григорова пред БНР-Радио София. "Бях на протеста пред Столичната община и имаше доста хора. Не може да се твърди, че гражданите не се интересуват от въпроса. Това се вижда навсякъде...

публикувано на 21.11.25 в 09:28

Район "Подуяне" получава финансиране от СО за локален паркинг

"Район "Подуяне" получава финансиране от Столичната община за първия от няколко проектирани локални паркинга, които ще осигурят още 600 паркоместа в кварталите", съобщи районният кмет Кристиян Христов.   "Започваме реални дейности по облагородяване на пространствата, които споделих през вчерашния ден. Това е важна стъпка напред към по-уредена и..

публикувано на 21.11.25 в 08:32
„Въведение Богородично”, мозайка в църквата „Успение Богородично” близо до Дафни, Гърция

Православната църква отбелязва празника Въведение Богородично

На 21 ноември православна църква отбелязва големия християнски празник Въведение Богородично. На този ден се почита и християнското семейство и християнската младеж.  Празникът е един от дванадесетте големи християнски празници, които са фиксирани през годината. Празникът е еднакво почитан както от православни, така и от католици.  На този ден..

публикувано на 21.11.25 в 07:35