Как аудиокнигите помагат на психическото ни здраве – интервю с Ана Клисарска и Момчил Степанов от Storytel, аудиобиблиотеката, която вече има над 200 000 заглавия както на английски, така и на български език.
Аудиосъдържанието има силно развитие в последните години и все повече изследвания доказват положителните аспекти за психическото здраве, развитието на въображението и т.н.:
"Почти 3 години съм в Storytel (Ана), и при мен ще станат 3 години. Аз съм актьор, специализиран с работа с глас (Момчил). Развитието ни е с много добро темпо, кривата расте експоненциално, това е навик, който се гради с времето. Все повече хора ни възприемат като нещо, без което не могат в ежедневието. Трудно е да намериш време за четене, а аудиокнигата е с теб, когато имаш физически активности, които превръщаме във време за себе си.
Слушах аудиокнигите за Хари Потър няколко месеца в метрото и това ме запали да поискам да го правя (Момчил). Гласът на наратора е изключително важен. Може би е 50%, има хора, пристрастени към гласа (Ана).
Когато дублираш филм, работата ти е да пресъздаваш, и то само пряката реч. Докато при книгата ти започваш от нулата. Нямаш други изразни средства. Всичко трябва да влезе в гласа ти. Да следиш кой с кого си говори. И да следиш функцията на разказвача, който създава атмосферата на книгата. Трябва да си зададеш много въпроси за него. (Момчил)
Емпирично съм доказвала, че аудиокнигите са полезни за психическото ни здраве. Те развиват тази част на мозъка, която е същата, когато четеш. Изграждането на образи, подобряването на емпатията, това помага да усетиш и съпреживееш историята. Много интимно е това нещо. (Ана)
Помагат и на правилното говорене. Много хора биха могли да се опитат да го правят. Но трябва да имат правилна дикция. Това се учи, но трябват усилия. И много работа – да четеш гладко, да знаеш ударенията, чуждиците. Зависи от жанра, актьорството помага. Записвал съм книги, където темата и жанрът са ми били чужди – с много насилие, агресия, беше голямо предизвикателство. Като диктор не мога да си позволя да бъда твърде емоционален. (Момчил)
Непрекъснато пробваме нови гласове. Слушателите искат разнообразие. Имаме поредица за деца, подходящи за Хелоуин, където героят е скелет." (Ана).
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..