Тази седмица съвместният проект "Ние, родителите" на Радио София и платформата Едно наум, се фокусира върху границите. Кои са границите и как ги поставяме пред децата си, от каква възраст започват те да са валидни и защо са нужни и дори желани от самите деца - на тези и много други въпроси отговори психологът Анастасия Грозева:
Майката ако "поглъща" детето, има трудност да наложи символичната граница на "не"-то. Привързаното родителстване не противоречи на възможността да откликване, но и на слагане на граници. Бебето има нужда за откликване на възрастния, но родителят е отделна личност. Носенето не може да продължава дълго - критичната точка е 2 години, дотогава е времето на "телесното", оттогава наближава влизането в социума.
Детето с поставени граници е като приспособимо и адаптивно като дърво, което да расте нагоре. Комбинацията да "окастряме" и да съпровождаме с думи е добра предпоставка за адаптивност.
Границите трябва да се поставят след "нарцисизирането" на детето, а не преди това, тогава "дървото" няма да има жизнени сили да расте. Ясен пример са кризите - тогава детето казва: "постави ми границата", но родителят го разбира наопаки. Това е "носещата му стена".
Майката не може да поставя естествените граници, които може да постави таткото. Тя не трябва да иззема тази му функция. Но ако двойката не функционира, няма как да се поставят граници."
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..