"Всеки се стреми да бъде щастлив. За да противодейства на негативното идват положителните емоции. КОВИД ограничава всичко това. Пазаруването носи удоволствие и там КОВИД няма влияние.
Шопингът има и негативно въздействие. Той е една от модерните болести на обществото ни. Има две конкретни прости препоръки - да спазваме стриктно предварителния списък. Втората е поставяне на цели, на които да служи включително импулсивната покупка.
Сериозните проблеми трябва да бъдат консултирани със специалист. В днешно време хората, които търсят помощ имат импулсивно пазаруване с негативни последствия за тях и близките. Третият елемент е ако приоритизира пазаруването пред други източници на удоволствие.
Механизмът, който прави пазаруването приятен, ако тълкуваме шопинга като награда, в тялото се отделя допамин и той пристрастява към шопинга и има допирни точки със зависимостите.
Необходимостта от щастие е по-добре да бъде задоволявана със сетивни преживявания."
Така ли е за всички?"Не пазарувам често/не живея по-различно/предпочитам да си пробвам нещата/онлайн е както преди/не мислим, че КОВИД е попречил. Пазарувам по-малко, използвам стари дрехи"
Това са обобщени отговорите на анкетата на Радио София дали КОВИД има отражение върху потребителските ни навици. Дали пазаруваме повече или по-малко, вкл.онлайн? Цялата анкета - в звуковия файл:
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..
Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски. В тази са отразени редица важни и спорни..