Странен за велоалея прав ъгъл може да се види на Руски паметник. Това проектантско решение озадачава и затруднява придвижващите се с колело по бул. „Цар Борис III“, например от кв. „Красно село“.
„Преодолимо е, но боде очите. В нормативната база има указания как точно се прекарва велоалея през кръгово кръстовище. Неспазването на стандарта нито води до безопасност, нито до удобство“, коментира пред Радио София Радостина Петрова от „Велоеволюция“.
По думите ѝ на въпросното кръстовище велоалеята би трябвало да опасва кръговото, както това прави платното за автомобили. По този начин велосипедистите ще могат да изберат в коя посока да продължат.
Радостина Петрова припомни, че според големите планове в София би трябвало да се изгради 200-километрова веломрежа, но ако досегашните темпове на строителство се запазят, велосипедистите ще трябва още доста дълго да се надяват и чакат.
В момента се изграждат около 400 метра от пл. "Руски паметник" до бул. "Христо Ботев."
Чуйте разговора на Александра Илиева.
От 1 септември Европейският съюз въвежда забрана за химическото вещество Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide (TPO), използвано в повечето гел лакове за нокти – един от най-популярните козметични продукти сред хиляди момичета и жени. Според последните изследвания TPO може да представлява сериозна заплаха за здравето, включително риск от рак...
Обявите за работа в България продължават да намаляват, както на месечна база, така и на годишна, отчита месечният анализ на една от големите HR компании и кариерен сайт у нас. През месец юли е регистриран спад от 12% или над 5000 предложения по-малко спрямо юни. На годишна база обявите за работа също намаляват, като през юли 2025 г. той е -7% спрямо..
В близко време още 42 столични училища трябва да преминат на едносменен режим на обучение, каза пред журналисти столичният кмет Васил Терзиев, който присъства на символичната първа копка на нов корпус в 143-то Основно училище "Георги Бенковски". В столицата 110 училища са на едносменен режим, 42 са преминали частично на едносменен режим, а 23 все още..
Чуйте повече в разговора на Лили Големинова в звуковия файл .
С призив към държавата да се спре безразборната продажба на имоти с обществена стойност и прехвърляне на тези имоти към Столичната община, се обърнаха общински съветници от групата "Спаси София“ в Столичния общински съвет. Те настояха и за прозрачен механизъм за координация между държавните институции и местната власт при решаването на въпроси,..
През изминалия юли екипи на Столичния инспекторат са проверили над 570 собственици на кучета в паркове, градини и други обществени пространства на Столичната община. Съставени са 36 акта на собственици на кучета за установени нарушения. Проверките се извършват в часовете до 9.30 ч. и след 18.00 ч . , като някои от тях са в екип със служители..