Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приемната грижа е благодарение на човещината на хората, не - на държавата

Александър Миланов
Снимка: Личен архив

Нагласите на хората към приемната грижа не се подобряват. От друга страна ако през 2009 г. в страната е имало около 70 приемни семейства, сега те са повече от 2000 и в тях живеят над 1800 деца.

През последните години хиляди деца, преминали през приемна грижа, са вече на сигурно място, където вероятността отново да бъдат обект на закрила е много малка.

Това съобщи пред Радио София Александър Миланов, председател на Националната асоциация за приемна грижа (НАПГ).

Според проучване на изследователски център „Тренд“ едва 14% биха станали приемни родители.

По думите на Миланов за това отношение има значение говоренето срещу Стратегията за детето, при което по неправилен начин е замесена и приемната грижа.

„Грешно е схващането, че приемни стават деца на бедни хора. По данни на Евростат 40% от децата у нас живеят в бедност. В приемна грижа попадат деца – жертви на насилие, неглижиране или злоупотреби. Не бедността е водещ критерий“, обясни председателят на НАПГ.

Профилът на приемното семейство е от мъж и жена на или над средната възраст, вече отгледали своите деца. Те се грижат за приемни деца по граждански договор, със всичките му недостатъци. Повечето такива семейства са в малки, провинциални градове, в столицата има остър недостиг. Около 50 са в София, а за двумилионния град има нужда от поне 150.

Професионалната приемна грижа не е скъпа за държавата – за 1 дете се дава 150% от минималната работна заплата, 160% - за 2 деца. Повече от 10 години заплатите на тези хора идваха от европейски програми и проекти.

За разлика от много други европейски страни, у нас малко се прави за подкрепата на младите хора, излезли от приемна грижа, подчерта Миланов.

С него разговаря Гергана Пейкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база

Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..

публикувано на 26.11.24 в 07:45

През деня ще преобладава слънчево време

В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..

публикувано на 26.11.24 в 07:15

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56