Паметникът на Бузлуджа е най-вълнуващото и вдъхновяващо произведение на архитектурата в България, но изоставено. Казва го младата архитектка Дора Иванова, която не е живяла и ден от времето на българския социализъм.
За пръв път тя посещава върха през 2014 г., докато учи архитектура в Берлин. След основаването на фондация „Проект Бузлуджа“ активно работи за опазването на паметника.
„В изключителното творение видях сграда с потенциал. Може да носи приходи, интерес, позитиви. Да обединява. Да бъде място, в което да показваме уважение към миналото си, да отчитаме грешките и да вървим напред“, каза пред Радио София арх. Дора Иванова.
Обектът неслучайно привлича туристи, кино и музикални проекти, влиза в международни класации, включително и на изоставени архитектурни обекти, бил е повод за фотоизложби и документални филми.
Преди дни приключи една част от възстановителните дейности. Мозайките (около 1000 кв. м) в монумента бяха обработени и предпазени за тежките зимни условия.
Според арх. Иванова целта е да се запази това, което има в момента, не да се възстанови изцяло паметникът, защото така пък би се заличил периодът от последните 30 години.
Тя е убедена, че сградата може да бъде полезна по нов начин и с нови функции.
„Важното е да има диалог, да знаем и да помним какво се е случвало. Ако паметникът се заличи, ще загубим и като изкуство, и като история“, подчерта специалистът.
Монументът, открит през 1981 г., е проектиран от изключителния български архитект Георги Стоилов. Но инициативата за възстановителните и консервационни дейности се подкрепя не само от него, а и от много граждани и институции.
В изграждането са участвали около 6 хиляди души.
В момента се изготвя подробен план за опазване и управление. След кампания са намерени осиновители на мозайките. Анализира се начинът, по който сградата ще може да се използва наново. Нужен е холистичен подход. Това е предизвикателство за експертите. Вече се работи по бизнес плана и по финансовите модели.
„Мястото е много привлекателно за туристи, за събития. То трябва да разказва история. Противоречиво е, но трябва носи диалог, а не конфликт“, допълни още арх. Иванова.
С нея разговаря Гергана Пейкова.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..