Чешмите и водата са залегнали дълбоко в българската култура, като много от нашите традиции, обичаи и вярвания са свързани именно с тях. Българската традиция повелява „да сториш добро на странника, да напоиш жадния и да нахраниш гладния“, а чешмите са много важна част от живота както на хората, така и на животните. От коритата на чешмите дивите животни пият вода, а туристите спират за почивка – да утолят жаждата си или да се разхладят.
„През последните години пътуваме доста и възстановяваме стари горски чешми които са били изоставени, или са разрушени или полуразрушени. Така ни дойде идеята за този конкурс, който е насочен към ученици, за да може самите деца и техните учители да се замислят каква е ролята на тези чешми и изобщо на водата – във българската култура от една страна, и изобщо, за живота на хората и животните“, посочи Стефан Лазаров.
„Ние вярваме, че във всеки град и село има поне една чешма с интересна история, привлекателен вид или важно значение за местните хора. Чрез нашия конкурс искаме да разберем за повече такива примери“, допълни той.
Чуйте повече от разговора на Елена Пъневска със Стефан Лазаров.
Пълните условия на конкурса може да видите на фейсбук страницата на фондациа "Наука за природата" и на сайта им.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..