Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проект дава инструкции в стил "Направи си сам"

В офиси и домакинства можем да отглеждаме зелени култури в мини градски градини

За кратко време е възможно да се произведет различни по вид и брой зеленчуци, плодове, подправки, билки

Снимка: interregeurope.eu

Комплекти за изработка на вертикални мини градски градини (тип „Направи си сам“) измислиха и предлагат експерти и студенти по инициативата за градско земеделие CityZen на Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и Асоциацията за развитие на София.

Първите 6 градски градинари, които ще отглеждат билки, плодове и зеленчуци в новите демо градинки, са:

  • работещите в офиса на програма „Зелена София“ на Столичната община,
  • в София Лаб при Асоциацията за развитие на София,
  • в Столичната библиотека - филиал „Сердика“,
  • в София Тех Парк в сграда Инкубатор,
  • в Супермаркет КООП на Централния кооперативен съюз,
  • гражданите в жилищна кооперация в София.

Конструкциите за градските градини бяха измислени и изработени по време на две дизайн работилници през октомври в София Лаб на Асоциация за развитие на София с участието на студенти, експерти, доброволци, в партньорство с програма „Зелена София“.

Четири модела бяха изработени в реални по размер прототипи от студенти в УАСГ и техни преподаватели в Makerspace на университета и в домашна среда. Главно условие към студентите бе да използват достъпни материали, предлагани от строителните магазини и магазините за дома, които да са максимално екологични, икономични за бюджета и достъпни за гражданите. Чертежите и ръководствата за сглобяване и засаждане на създадените прототипи ще бъдат на разположение в интернет като ресурси за свободно ползване (open source).

„Проектът е международен, участват 5 държави – Испания, Португалия, Гърция, Германия и България. Дори и по-напреднали в технологично отношение страни, имат сходни проблеми с градското земеделие“, разказа пред Радио София Константин Узунов от Фондация „Приложни изследвания и комуникации“.

Той обясни, че всеки заинтересован, било то бизнес организация или отделно домакинство, ще може да си направи такива градини сам.

„Идеята на вертикалните градини е те да не заемат много място, да могат да се монтират във вътрешна среда с възможност през лятото да бъдат изнесени навън. Мястото е 2х2 метра, но можеш за кратко време да произведеш различни по вид и брой зеленчуци, плодове, подправки, билки.“

Тестовите локации са различни, за да може да се провери как тези градинки ще се отразят на качеството на живот и на средата като цяло.

Чуйте разговора на Лили Големинова с Константин Узунов.

  • От участниците в проекта отправят следната покана:
    Ако сте домакинство, гражданска или неправителствена организация или имате бизнес в хранителния сектор, ще се радваме да споделите впечатленията си за ефектите от пандемията върху тенденциите за достъпа до свежи продукти и производството на собствена храна в градски условия.

    Можете да споделите опита и препоръките си като отговорите на 10 кратки въпроси онлайн тук до 22 ноември.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: safer-erasmusplus.eu

Истории за пътната (без)опасност, които стигат до младите хора

Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..

публикувано на 03.04.25 в 12:24

Инициативата "Unirun" обединява младите в полезни каузи

За трета поредна година ще се проведе спортната инициатива “Unirun“ Това е първото студентско бягане в България, което обединява обществото ни около идеята за активен и здравословен начин на живот . Инициативата не само насърчава физическата активност, но и подкрепя значими обществени каузи чрез дарения .  Организатор е студентската..

публикувано на 03.04.25 в 11:42

Температурите в София - между 5° и 13°

Значителната облачност ще продължи. Ще има превалявания от дъжд, на повече места след обяд и вечерта в Южна България. Очакват се и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, който през деня в западната част на Дунавската равнина временно ще се усили. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, дневните ще се повишат с 2-3..

публикувано на 03.04.25 в 07:15
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14