Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Александров: Започваме проектиране на голяма детска градина в района на бившия птичи пазар

Снимка: Радио София

Тази седмица мобилното студио на Радио София беше разположено в район „Оборище“, в едно от заведенията на едноименната улица, а гост беше кметът Николай Александров.

В Столичната община трябва да има достатъчно експерти на високо ниво и с тяхната експертиза да могат да решат как да управляват трафика в града каза кметът на „Оборище“.

„Аз ако съм гражданин, който живее в „Оборище“, за мен районът е на хората, които живеят там. Той трябва да обслужва хората, които живеят, това е едната част. Другата са гостите или които идват по някакъв начин в този район“, каза Александров.

Относно преминаването на част от „Оборище“ от зелена в синя зона за локално платено паркиране, той коментира:

„Това ще промени, че хората, които могат да си оставят автомобила за 4 часа, вече ще могат да го оставят за 2 часа. Центърът за градска мобилност или тази част, която отговаря за паркирането и събирането на парите от това паркиране, искам да попитам – това търговско дружество, което е натоварено да реализира печалба и да носи дивиденти на акционерите си ли е или това дружество е създадено със социална цел да реши трафика и паркирането в града?“.

Николай Александров добави, че заедно с районната администрация, от година правят опити да намерят начин за регулация на общинската земя, прилежаща към сградите – как да се стопанисва от гражданите, които имат отстъпено право на строеж.

През седмицата слушателите на Радио София сигнализираха за проблем с честото спиране на топлата вода в района.

„Това са тежки казуси „Топлофикация“ и Енергото. Това са абсолютно независими дружества, които си правят каквото си искат и обикновено информацията, че ще правят ремонт идва при нас след като ремонта е започнал“, коментира кметът.

Относно спортните и детските площадки в „Оборище“, Александров каза, че местният бюджет за поддържане, изграждане и почистване на спортни площадки на годишна база е 50 000 лева.

„За всички 11 площадки. За спортни площадки имаме спонсори, които искат да изградят фитнес на открито. Процедурата за разрешение обаче е около година“.

Кметът добави, че за него е важно парк „Заимов“ да се освободи от павилиони, заведения и търговски обекти.

„Паркът трябва да е за почивка и разходка, а домашните любимци да се разхождат на едно място. Борим се за изграждане на площадка за домашни любимци в парк „Заимов“.“

Недостигът на места в детските градини в района не е голям, каза още Николай Александров и добави, че започва проектиране на нова детска градина при бившия птичи пазар, в близост до бул. „Данаил Николаев“.

„Бившият птичи пазар беше с проект с административна сграда с апартаменти. Ние направихме анализ, че на това място трябва да бъде решен социален проблем – или надземен голям паркинг или детска градина. Разработи се проект за детска градина, който отиде при г-жа Фандъкова, а с арх. Здравков разговаряхме за паркинг. В крайна сметка идеята за голям детски комплекс надделя. Променихме статута на мястото и там ще се строи детска градина и ясла. Започва се проектирането за детска градина“, каза кметът на „Оборище“.

Относно правомощията на районните кметове, Александров коментира:

„Районният кмет каквото и да иска, то става с благословията на Столичната община. Той няма почти никакви възможности, ако желае нещо да направи самостоятелно“.

За казуса с трафопост, който наскоро се появи на ул. „Оборище“, кметът каза, че той е поставен там за временно захранване на сграда, която ще претърпи голям ремонт.

„Гражданите няма от какво да се притесняват, това е временно съоръжение. След това ще бъде вътре в сградата, за да си извършва функциите за постоянно. След като главният архитект е издал разрешението, значи той е преценил“, каза Николай Александров.

Подробности - в звуковия и видео файла





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на лятната кампания “Зелени библиотеки“ на Столичната библиотека

Най-разпознаваемата кампания на Столична библиотека - лятната кампания “Зелени библиотеки“, стартира на 2 август в парк “Гео Милев“ от 10.30 ч. В 11-тият сезон на инициативата гражданите и гостите на София ще срещнат арт посланиците на кампанията Виктория Бешлийска, Иван Ланджев, поетите Бойко Ламбовски, Виолета Кунева и победителката на софийския..

публикувано на 31.07.25 в 07:35
Така протичат учебните часове по Български език

“Каритас” в подкрепа на изучаващите български език бежанци

Алла Узун е етническа българка от Украйна. Каца в България през януари 2025 година където планира да остане за постоянно. През април записва курс за изучаване на български език към организация “Каритас”, София. Днес има успешно завършено ниво B1 за познание на езика, а крайната ѝ цел е да научи перфектно български език. Казва, че след успешно..

публикувано на 30.07.25 в 19:10

Държавата дава 1,36 млн. лв. за парк "Врана"

Допълнителни разходи в размер на 1,36 млн. лв. по бюджета на Министерския съвет за 2025 г. одобри на днешното си заседание правителството. Средствата са предназначени за дейности по стопанисване и управление на поземлен имот с площ 958 510 кв. м - парк “Врана“. С тях ще се разпорежда областният управител на област София Стефан Арсов. "Благодаря на..

публикувано на 30.07.25 в 17:37

Ваучерите за храна - любимата социална придобивка на българите

Ваучерите за храна са най-популярната социална придобивка на работа. Това показва проучване, в което са участвали над 20 хил. респонденти. От 2024 г. ваучерите за храна станаха изцяло дигитални. Световната банка определя ваучерите за храна като една от най-ефективните мерки за социална подкрепа. “Ваучерите за храна са все още и безапелационно, може би..

публикувано на 30.07.25 в 16:49

Първите жени, финиширали в регатата "Aegean 600", са българките "Time2Dare"

Българките от Time2Dare станаха първият и единствен засега изцяло женски ветроходен отбор в историята на престижната международна регата Aegean 600 , който успява да завърши, и първите носителки на специалната награда на Хера , връчвана на най-женския екипаж в памет на Гана Конончук, учредена след смъртта ѝ през 2024 г. Въпреки..

публикувано на 30.07.25 в 14:30