Катастрофата от тази нощ на автомагистрала „Струма“, която отне живота на десетки пътници, е не само трагичен, но и типичен случай, коментира пред Радио София Богдан Милчев от Института за пътна безопасност (ИПБ).
„Периодично в България се случват такива инциденти и всеки път все по-голям. Типично е да не предприемаме нищо или действията да са имитация на мерки от страна на тези, които управляват транспортната система.“
Според Милчев, ако се изключи медицински проблем на шофьора, то до инцидента се е стигнало в резултат на негова човешка грешка.
На мястото на катастрофата се отчитат редица дефицити и поредица от грешки, свързани с проектирането и изпълнението на съответното строителство. Не на последно място от значение е организацията на движение, хоризонталната и вертикалната маркировка, обезопасителните системи и контрола на трафика, както и законодателството, което трябва да принуди институциите да вършат работата си.
От ИПБ е съставен план за действие по отношение безопасността на движение. Този план е предоставен на българското правителство.
„Първото, което трябва да се направи, е международен одит за безопасността на нашите пътища. Да се извърши и оценка на риска, на чиято база да се вземе решение за пренасочване на повече пари към най-опасните места“, допълни експертът.
Нужна е и нова методология на контрол, както и такива санкции, които да карат шофьорите да грешат умишлено по-малко.
По думите на Милчев Държавната агенция по пътна безопасност не трябва да се закрива като бушон след този пореден случай. От друга страна тя не бива прави пиарски кампании, а да работи качествено.
Според Богдан Милчев одита на риска трябва да се извърши не от български организации, защото у нас има обвързаности между институциите, неправителствените структури и държавата и обективността няма да е гарантирана.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
През днешния ден сутринта на места в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10° и минус 5°, в отделни котловини - до минус 14°, за София - около минус 10°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня над Източна България облачността ще се разкъса и намалее и в..
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..