Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В новата рубрика "Агентите на Елмира" с експерта по недвижими имоти Анас Хамид:

Как да разпознаем имотните измами

Снимка: Радио София

В  Късното шоу по Радио София, стартира рубриката „Агентите на Елмира“.
 
В нея ще се запознаваме с хора, експерти в различни сфери, които ще споделят своя опит и знания.

Първият агент, гост в новата рубрика бе Анас Хамид, който от четири години работи в сферата на недвижимите имоти, брокер в една от най-големите агенции в България, а от известно време е ръководител на екип и офис на агенцията. Анас разказа,че харесва професията си, защото е динамична и всеки ден се запознава снови хора, откриват се нови възможности.

 „Ние сме постоянно по улиците, показваме, обикаляме, помагаме на хората да осъществят мечтата да си купят дом, съдействаме и на наши бизнес-клиенти, които чрез нас купуват или продават бизнес имоти“, посочи Хамид.

 Една от функциите, които той изпълнява е, че обучава нови хора. 

Разказа, че най-важната част от обучението е, да има яснота в целта на бизнеса: “Най-важното за мен е да знаят, че нашата работа е свързана с това да помогнем на хората да закупят или продадат нещо, и че в резултат от тази помощ която им показваме, ние получаваме доходи“, поясни Анас Хамид и допълни, че когато клиентът е доволен и те препоръчва те и усещаш, че си свършил нещо много полезно.

Актуална тема, която избрахме да коментираме е темата за имотните измами – какви са те, за какво трябва да внимаваме, когато наемаме или купуваме жилище:

Първото нещо, което експертът посочи е да внимаваме с кого говорим, дали човекът срещу нас наистина е собственикът, ако той поиска да вземе депозит от нас, дали е собственик, или дори, дали представлява агенцията.
Да сме внимателни имотът да няма възбрани, тежести и ипотеки, или пък, ако ги има, важно е да бъдем запознати с това и да се мине по канален ред за заличаването им, преди самата покупка. Важно е и това всеки документ да бъде внимателно прочетен, подчерта още той.
Как можем да проверим една имотна история:

Нужно е да говорим директно със собственика. Всеки един собственик би трябвало да пази архив за закупения имот. Най-често такива документи се пазят, смята експертът. Там е описано кога е закупен имотът, кой е бил собственик преди тях, как е придобит. Това са т.нар. Нотариални актове. Когато ги няма като опция, те могат да се вземат от Агенцията по вписванията. „Това е публичен регистър. Всеки един човек може да отиде с едно заявление, подава го, описва актовете които му трябват и му се дават на момента“, обясни Анас Хамид.

Чуйте още интересни аспекти от разговора на Елмира Джома с експерта по недвижими имоти Анас Хмид – за покупките „на зелено“, какво трябва да знаем за на пръв поглед апетитните сделки, как трябва да подходим към плащанията и други полезни съвети на експерта.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е на шесто място в света по прекарано време в ТикТок

Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..

публикувано на 26.12.24 в 16:46

Инициативата „Граждански бюджет за ученици“ учи децата да управляват проекти

Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..

публикувано на 26.12.24 в 16:22

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..

публикувано на 26.12.24 в 15:33

Стабилизира се възприятието за нормализиране на живота за българите

Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..

публикувано на 26.12.24 в 14:35

Столичани сигнализират за проблеми в пътна инфраструктура, паркиране, канализация, коритото на р. Перловска

Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..

публикувано на 26.12.24 в 13:21

Ученици от четири училища подготвиха коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ

Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..

публикувано на 26.12.24 в 12:26

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ събра 2.89 млн. лв.

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..

публикувано на 26.12.24 в 12:01