Тематичен коледен албум и в същото време – нетрадиционен, ни отвежда към празничното настроение в 3 северни страни на Европа - Нидерландия, Дания и Финландия с 9 песни от XVI до XIX век.
Албумът е наречен „Коледни истории за брас и глас”, пилотният сингъл O Tannenbaum вече е във всички музикални платформи, а от 1 декември ще бъде налична специалната лимитирана серия CD – само с благотворителни цели в подкрепа на талантливи ученици и студенти, избрали медните духови инструменти за своето образование и професионално развитие.
Това съобщи при гостуването си в Радио София двигателят на целия проект Кръстина Денчева, за която скандинавските страни са страст, която тя „събира“ с любовта си към традиционния джаз.
Тя разказа, че идеята се е повила точно преди година, на Коледа. Следва голямо търсене, трескаво слушаме, правене на списъци с песни, започвайки от над 100, докато накрая се стига до тези, които влизат в диска. Водещо е събирането на 5 класа (вокалистите от група „Спектрум“) и 5 тромбона (инструментът, който е най-близо до човешкия глас) – проф. Атанас Карафезлиев, Димитър Стоев и Кирил Михайлов от Симфоничния оркестър на БНР, Петър Каракашев от Софийската филхармония и Емил-Джордж Атанасов от Софийската опера и балет.
„Песните са приятни, красиви, с много позитивни текстове. С всяка от тях сме свързани сантиментално или професионално. Тромбоните не акомпанират, а са равноправни участници, редом с човешките гласове“, отбеляза Денчева.
Колекцията в крайна сметка включва 3 български, 2 финландски (като едната от тях е от Ян Сибелиус, чиято музика елегантно е аранжирана в стилистиката на големите биг-бендове от 50-те), 2 нидерландски, датска и немска песен. Пеенето на тези езици също е било предизвикателство, дори се е стигнало до консултации със специалист по старинен нидерландски, но в крайна сметка всичко се получава перфектно. Важните елемент в проекта „Коледни истории за брас и глас“ са популяризирането на не така познатите, но красиви коледни песни от тези държави в България, но и достигането на техните български интерпретации до широка европейска публика през различни платформи.
„Най-трудното за аранжимента беше да се включат и петте гласа“, добавя Емил-Джордж Атанасов, чийто житейски и музикален път започва от Мелбърн и преминава през Нидерландия. Освен него, върху модерните и атрактивни аранжименти на песните са работили и Константин Бейков и Даниел Николов от „Спектрум“.
Проектът „Коледни истории за брас и глас“ се осъществява от сдружение „Брас перспективи“ с подкрепата на Национален фонд „Култура“ – програма „Публики“.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..