Четиридeсет и осмото издание на най-мащабния книжен форум у нас - Софийският международен панаир на книгата, което през 2020 година бе отменено, заради епидемичната обстановка в страната, тази година ще се състои от 7 до 12 декември в Националния дворец на културата.
По същото време Софийският международен литературен фестивал се завръща онлайн с литературни гласове от Европа. Ще се проведе и четвъртият Литературен фестивал за деца и младежи. Ще бъде връчена и наградата за издателски проект „Златен лъв“.
Издателствата, които ще участват в панаира ще заемат 3 етажа от НДК, съобщи пред Радио София Десислава Алексиева - председател на УС на Асоциация „Българска книга“ (АБК):
„Очакваме много нова и стойностна литература както на фестивалите, така и на щандовете.“
Официалното откриване е във вторник – 7 декември, от 11 часа.
Както и в други панаири през декември, ще има срещи с любими автори, които ще раздават автографи. Културната програма ще стане ясна в началото на следващата седмица.
Алексиева не скри, че пандемията е ударила много лошо и издателския бранш. Ако през 2019 г. средният тираж е бил 800-850 от заглавие, то през 2020-а той е спаднал до 490. Въпреки бързата реакция и дигитализацията, браншът още не може да се възстанови от кризата. Спадането на ДДС ставката на 9% беше животоспасяваща мярка, допълни председателят на АБК. Марката обаче е временна и хората, занимаващи се с издаване, са притеснени какво ще се случи след края на този месец. Сред приоритетите на новото Народно събрание и на бъдещия кабинет трябва да присъства и темата за обогатяване фондовете на библиотеките.
Това, че международният литературен фестивал ще е онлайн, позволи да бъдат привлечени много сериозни имена, изтъкна проф. Амелия Личева, програмен директор на фестивала. Единият фокус е върху писатели, получили наградата за литература на Европейския съюз. Другият е към автори със силен политически и социален ангажимент.
Сред гостите на фестивала са Ана Бландиана, Дубравка Угрешич, Мюриел Барбери, Елвира Семинара, Кони Палмен, както и голямата и популярна у нас поетеса Фиона Сампсън.
Сред българските участници са Георги Господинов, Алек Попов, Захари Карабашлиев, Александър Шурбанов, Рада Александрова, Аксиния Михайлова, Елена Алексиева, Цочо Бояджиев, Илко Димитров.
Ще има и дискусии по темите на деня, които вълнуват хората – за превода в широк смисъл, за онлайн битуването на литературата, доколко (авто)биографичното е важно в съвременното писане, допълни програмният директор на фестивала.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с Десислава Алексиева и Амелия Личева.
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..