Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо парк „Клептуза“ във Велинград тъне в разруха

Снимка: Ива Дойчинова

Иван Велчев е роден във Велинград. Там е завършил средното си образование. Животът му така се завърта, че той се мести в Казанлък, но родната му къща в курортния Велинград остава. Там и досега прекарва летата си. 

Днес Велчев пише за местния вестник „Темпо“. Част от публикациите му са свързани с разрушените настилки във Велинград и строителните разрушения в парк „Клептуза“.

„Това означава, че аз знам проблемите на града, участвам във всички мероприятия, дарител съм във всички кампании, които се организират“, каза в ефира на Радио София Иван Велчев.

Баща му е последният кмет на с. Лъджене до 1948 г, когато се образува Велинград и Лъджене става квартал.

Болката му днес е от това, че градът е разделен на две – от едната страна са хотелите, а от другата страна е градът.

„Кметът и общината са избрани от гражданите, а не от туристите. Туристите идват и си заминават. Градът, проблемите и хората остават. Много се робува на бизнес интереси, които нямат нищо общо с интересите на града“, добави Велчев.

По думите му, общината се превърнала в „черна дупка“ за проблемите на гражданите.

Разрухата на парк „Клептуза“ не е тръгнала от моя мандат. Това каза в ефира на Радио София кметът на Велинград д-р Костадин Коев.

„Това, което аз съм направил в моя мандат, още в самото начало се констатираха всички незаконни строителства и се издадоха заповеди по ЗУТ (Закон за устройство на територията), защото всички предишни заповеди, които са издавани от предходни кметове са били по ЗОС (Закон за общинската собственост). Тези заповеди, които аз съм издал, настъпи една сага със съдебни дела“, каза в ефира на Радио София д-р Костадин Коев.

Той добави, че към момента има над 10 заповеди, които след съдебно решение са потвърдени.

„В момента там се премахват всички незаконни постройки. След като се събарят, естествено ще има и боклуци, но в понеделник (б.а. 6 декември) ще дойде голям контейнер, защото няма как всички тези боклуци да се съберат на един път. Всичко ще бъде изнесено на точно регламентирано място и изчистено“, каза д-р Коев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00