Доброволчеството и младите хора. Гости: Хавиера Каналес, Катерина Стоянова от Сивиес-България и Пламена Илиева:
Хавиера: "Станаха 12 години, за пръв път станах доброволец във втори курс - видях обявата на София филм фест и с една приятелка се включихме, за да видим нещата отвътре. С годините нещата се промениха - повече задължения. Работя и за "Сърф райдър" - опазване на околната среда, кампаниите са различни - пролетно почистване на плажове, изложби на платнени торбички на автори и графични дизайнери. В началото доброволчеството не беше толкова развито, сега реално се намират каузи, в които хората се припознават. Доброволчеството се развива с бавни стъпки, но добре! Хората станаха по-отворени. Доброволчеството става естествен процес, начин на живот. Може да се запознаете с всякакви хора от цял свят. То обогатява много като човек.
Катерина, координатор проект "Бежанци": "Намерих инициативите за доброволчески лагери - да направя по-приятно пребиваването на деца-бежанци в бежански лагер в Полша. Така го стартирахме и тук., с дейности и за деца, и за възрастни. Краткосрочните лагери вече се пренесоха и онлайн. Бяха разработени онлайн страници, имахме менторска програма за дете-бежанец. Но е съвсем различно, когато нещата се случват на живо. Важна е мотивацията. Когато каузата е социална е хубаво кандидатите да са с по-голяма емоционална стабилност, за да може доброволчеството да не ти попречи, а да те развие.
Искаме с подкаста ни ДОБРОкаст да се разказват личните истории - как обикновеният човек може да помогне светът да стане по-добро място."
Пламена: "Започнах в тийнейджърските си години, последният проект започнах на 24. Винаги съм смятала, че това повече ти дава. Проектът в Италия тръгна чрез Европейския корпус на мира, исках да е работа, свързана с деца. Преподавах английски и се занимавах с деца-емигранти, от Пакистан, Ирак. Осъществявах връзката им с учителите, които не говореха английски.
Събеседниците в коментарното предаване "Форум" тази седмица са: Владислав Панев - икономист и политик. Бивш съпредседател на Зелено движение и бивш член на председателския съвет на обединение Демократична България и Христо Радков - шеф на Българско обединение на шофьорите, бивш председател на Менса България. Заедно с водещия Константин Лавсов..
Кметът на София Васил Терзиев назначи днес арх. Богдана Панайотова за главен архитект на Столичната община. Арх Панайотова беше избрана от 7-членна конкурсна комисия, след прозрачен конкурс пo реда на Зaĸoнa зa държавния служител и Наредба за провеждане на конкурсите и подбора при мобилност на държавните служители, в три кръга - тест, практически..
По-рано през деня се състоя тържествена церемония по връчването на знамето на 22-ят ученически гвардейски отряд към Средно училище “Васил Левски”, в гр. Елин Пелин. Събитието се състоя на централния площад на града под патронажа на президента на Република България Румен Радев. На мястото имаше множество жители и гости на общината, а началото на..
На 17 април предстои вторият благотворителен концерт, в който ще участват български групи и музиканти, в подкрепа на своя колега, рокаджията Янко Бръснаря, който след тежък инсулт е в тежко здравословно състояние. Събраните средства от концерта ще отидат за лечението му. Екипът на "Добър вечер, София“ гостува със своето открито студио на..
Най-бавният влак, не само за стандартите за България, Кюстендил-Гюешево вече се движи с по-висока скорост - до 40 км в час, казаха жп специалисти. Доскоро композицията изминаваше разстоянието от 34 км - за час и четиридесет минути, със средна скорост 20-25 км/ч. Пътува в дните сряда, събота и неделя. Бавната скорост по направлението..
На 17 април от 19.00 часа в зала 1 на НДК 91. Немска езикова гимназия „Професор Константин Гълъбов“ ще отбележи 65 години от своето създаване и 30 години от откриването на Немския отдел в училището. Празникът е под надслов “Пътят към успеха” и ще събере заедно ученици, учители, възпитаници, официални лица, посланици и гости, за да отпразнуват..
Втората премиера на спектакъла “Горчиво“ в Младежкия театър “Николай Бинев“ е на 25 април на Камерна сцена. “Горчиво!” е една история за любовта и всички абсурдности, които неизбежно я съпътстват. Пиесата на Орлин Дяков “Горчиво!” ще пренесе своята публика в сватбения ден на една двойка. Момент на паника води младата булка до решението да..