По думите му, освен обучение на персонала на метрото и Гражданска защита, предстои и обучение на общинските съветници. Дефибрилаторите ще са автоматични, с гласова команда на български език.
Цената на апаратите варира от около 5 хил. лв., като пилотните бройки ще бъдат закупени с пари на общинския бюджет, но се мисли и за други начини на финансиране.
За постигнатото единодушие от всички общински съветници от всички парламентарни групи, проф. Петров коментира: „Здравето на нашето население няма политически цвят и не трябва да страда от политически пристрастия“.
„Акумулатори за дефибрилатори“, пък е кампания на фондация „Първите три минути“. Те поставят идея за връщането за рециклиране на стари акумулатори, средствата от които ще бъдат отделени за закупуване на животоспасяващата техника.
В България, годишно 10 000 души получават „сърдечен арест“, или внезапна сърдечна смърт. Когато се реагира много бързо, шансовете на човек да оцелее се увеличават до 70%, иначе са едва около 10%.
„Дори в най-цивилизованите общества, обикновено линейката идва между шеста и осма минута. И всъщност, адекватната помощ от страна на медицинските екипи на линейките започва от осмата минута, което вече е много късно“, каза Мариана Манушева от фондация „Първите три минути“.
„Това, което знаем е, че ако нищо не бъде направено, шансът на човек, който е получил внезапно спиране на сърцето е м-у 2-5 % в извънболнична среда, и не много по-висок, около 18-20% в болнична среда“, коментира тя и допълни, че ако бъде извършена дефибрилация в първите три минути, шансът за оцеляване на пострадалия скача от 50 до 80%.
Ако човек е в безсъзнание и не диша нормално, значи е налице нарушение на сърдечната дейност. Това налага позвъняване на тел. 112 и оказване на първа помощ до пристигането на дефибрилатора. „Щом той пристигне, незабавно се включва и започваме да следваме неговите гласови инструкции. Така че дори и нещо да сме забравили, този автоматичен дефибрилатор ще ни подскаже и ще ни дава насоки“, заключи Мариана Манушева.
Подробности по темата можете да чуете в звуковия файл.
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..
Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски. В тази са отразени редица важни и спорни..