„Ако се налага да се внесе вътре специална носилка за планинско спасяване, вратата трябва да бъде отворена. Дори само от тази гледна точка, би било добре да се обнови това съоръжение“, коментира Красимир Стоянов.
Преди време, поддръжката е била задължение на Българския туристически съюз и на профсъюзите в България. „Тази структура съществува и сега, но тя съществува „де юре“. За съжаление не съществува „де факто“. И оттам тръгнаха проблемите. Част от хижите бяха отдадени под наем, някои от хижите бяха закупени в мутренските времена от съответни хора“, допълва Стоянов.
Стопанисването и поддръжката на хижите е трудно и не е за всеки, като затова то трябва да бъде извършвано от хижари. Проектът за възстановяване на заслон Казана е готов, като най-големия проблем обаче е транспортният въпрос, поради липсата на хеликоптер.
В момента се водят преговори с армията за набавяне на машина. В рамките на два летателни часа, материалите могат да бъдат качени, в противен случай ще се наложи използването на остарели методи с лебедки, коментира Стоянов.
По проект, цената на съоръжението е около 60 хил. лв. без транспорта. В момента тече кампания за набиране на благотворителни средства, като в продажба са кърпи, шалчета, календари и др.
„Този заслон е малко по-различен като концепция, доста по-модерен като визия, и нашият апел е, да започнем да гледаме на света по малко по-ангажирана гледна точка и да създаваме красиви неща, които да пазим и да бъдат устойчиви във времето“, каза Надежда Янакиева.
Всеки, който иска да се включи в кампанията за набиране на средства, може да го направи на адрес „zaslon-kazana.eu“.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера. Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..
Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..