В рамките на събитието „Коледа в Рим“, екипът на „Радиокафе” се срещна с изпълнителния директор на „Ню Бояна Филм Студиос“ - Ярив Лернер, който разказа за успехите на Киноцентъра в последните години и сподели, че се доверява на добрия екип, който стои зад него.
Ярив Лернер поема поста изпълнителен директор на “Ню Бояна филм” през 2014- та година. Той е продуцент и копродуцент на близо 30 филма. Организатор е на международния фестивал за йога и музика „Udaya Live!“ в България, практикува йога от 18-годишен. От 2002 г. до 2007 г. има успешна кариера като професионален волейболист и треньор. Първата му работа в киното е като каскадьор, но днес е щастлив да бъде в България и да работи за развитието на киноиндустрията:
„Тази година се случи наистина нещо невероятно, за първи път в България се въведе схема за възстановяване на разходите. За първи път всички политически партии се обединиха и предложиха да върнат на всички инвеститори част от инвестицията им под формата на cash rebate. И компанията „Дисни“ си отвори очите за България и вече са тук с желание да работят в България, заради професионалистите, но и заради този нов механизъм.
Тази стабилност, която чакаме и търсим е много важна за нас. Този проект на Дисни се води от най-добрите продуценти по света. Трябваше да се жертва много в тази ситуация с пандемията, трябваше да имаме ясно съзнание за ситуацията, важно е, че хората бяха сплотени, това спаси и нашата индустрия.“
Ярив Лернер днес нарича България свой дом и казва, че страната ни го е спечелила с природната си красота:
„Дойдох в България през 2013 година. Започнах да живея тук, но два пъти в годината се връщах в Щатите, в един момент започнах да се чувствам, когато напускам България сякаш напускам вкъщи, може би защото бях ходил по много малки и красиви места из България, бях се насладил на цялата й красота. Ние сме творчески център за международни таланти, които идват тук и започват да живеят своя живот. Имаме прекрасни професионалисти наистина. Смятам, че затова сме толкова успешни.
Една от борбите, които имаме е, че ни липсват професионални екипи. Мислехме да създадем Филмово училище, ние вече имаме такава практика, но по време на пандемията се наложи да спрем. Ще има подготвителни технически курсове за всеки екип от филмовата индустрия, които ще бъдат водени от най-добрите специалисти в световен мащаб.“
Ярив Лернер създава и Филмова комисия в България, която да подпомага развитието на киноиндустрията като свързва инвеститори с професионалисти:
„Всяка година се срещаме с всички продуценти наоколо, за да планираме и обсъждаме с какво да подобрим киноиндустрията. Всяка страна по света има създадена комисия. България все още нямаше Филмова комисия, тя е член вече на Международната асоциация на Филмовите комисии. Затова решихме да я създадем, вместо да чакаме някой да я направи. А целта е да привлече инвеститори, които да инвестират тук създаване на аудиовизуално съдържание. И на сайта на Комисията, всички могат да се информират подробно какви са условията да се снима в България.“
Като кинопродуцент, заслуга на Ярив Лернер е да покани в България тук да снимат Силвестър Сталоун, Арнолд Шварценегер, Брус Уилис, Долф Лундгрен, Жан-Клод Ван Дам и много други.
„Първата ми работа в индустрията беше като дете-актьор, трябваше да избягам от някакъв лъв, отидох на премиерата и поканих всичките ми приятели да дойдат да гледат и им казвах: „вижте, сега ще ме покажат“, но бяха ме изрязали. Много рано разбрах, че работата ми е зад кадър. Цял живот съм гледал и съм учил от баща ми, израснах в индустрията на кино. Но за един период от 7 години оставих киноиндустрията, работих в сферата на волейбола, готвих, строях къщи, но после заедно с чичо ми се върнах към киното.“
Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Анелия Торошанова с Ярив Лернер
Ярив Лернер е роден в Израел, прекарва детството си в Южна Африка, а след време се пренася в Калифорния, където започва работа в киното като каскадьор. Баща му Ави Лернер е създател на филмовите компании Nu Image и Millenium Films, стоящи зад десетки филми. Ярив Лернер прекарва времето си между Калифорния и България.
Компанията
"Ню Бояна филм" е българското дружество на Nu Image, създадена от Ави Лернер преди 28 години. Под шапката на "Ню Бояна филм" работят няколко свързани компании - от продуциране и снимане на собствени филми, през услуги за външни кино, телевизионни и рекламни продукции и предоставяне на сцени и техника, видео и компютърни ефекти, до обучение и академия за млади професионалисти, които искат да се занимават с кино. В студиото са снимани (отчасти или изцяло) блокбъстъри като поредицата "Непобедимите", "Пътят обратно", "Код: Олимп", "Конан Варварина", "Черната далия", "Бодигард на убиеца", "Рамбо" и др., но и много европейски продукции като "Диригентът", "Да обичаш Пабло", сериали като "Плебс" и др.
Приходите на "Ню Бояна филм" за последната досега отчетена година - 2018 г., са 21.4 млн. лв., но с всички свързани компании и дейности оборотът надхвърля 50 млн. лв. В дружествата от групата тук работят около 400 души на постоянен договор, но в един филм като "Непобедимите 3" (изцяло сниман в България) са работили 2000 души.
Днес ще бъде предимно облачно и след обяд отново ще има валежи от сняг, по-значителни в планинските райони, Предбалкана и Лудогорието. Ще духа умерен до силен вятър от север-североизток и с него ще нахлува студен въздух. Максималните температури ще са между 0° и 5°, в София - около 2° . По Черноморието ще е облачно и ветровито. Ще духа..
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..