Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Киноиндустрията през погледа на Ярив Лернeр

| обновено на 25.12.21 в 10:49
Ярив Лернер
Снимка: пинтерест

В рамките на събитието „Коледа в Рим“, екипът на „Радиокафе” се срещна с изпълнителния директор на „Ню Бояна Филм Студиос“  - Ярив Лернер, който разказа за успехите на Киноцентъра в последните години и сподели, че се доверява на добрия екип, който стои зад него.

Ярив Лернер поема поста изпълнителен директор на “Ню Бояна филм” през 2014- та  година. Той е продуцент и копродуцент на близо 30 филма. Организатор е на международния фестивал за йога и музика „Udaya Live!“ в България, практикува йога от 18-годишен. От 2002 г. до 2007 г. има успешна кариера като професионален волейболист и треньор. Първата му работа в киното е като каскадьор, но днес е щастлив да бъде в България и да работи за развитието на киноиндустрията:

„Тази година се случи наистина нещо невероятно, за първи път в България се въведе схема за възстановяване на разходите. За първи път всички политически партии се обединиха и предложиха да върнат на всички инвеститори част от инвестицията им под формата на cash rebate. И компанията „Дисни“ си отвори очите за България и вече са тук с желание да работят в България, заради професионалистите, но и заради този нов механизъм.

Тази стабилност, която чакаме и търсим е много важна за нас. Този проект на Дисни се води от най-добрите продуценти по света. Трябваше да се жертва много в тази ситуация с пандемията, трябваше да имаме ясно съзнание за ситуацията, важно е, че хората бяха сплотени, това спаси и нашата индустрия.“

Ярив Лернер днес нарича България свой дом и казва, че страната ни го е спечелила с природната си красота:

„Дойдох в България през 2013 година. Започнах да живея тук, но два пъти в годината се връщах в Щатите, в един момент започнах да се чувствам, когато напускам България сякаш напускам вкъщи, може би защото бях ходил по много малки и красиви места из България, бях се насладил на цялата й красота. Ние сме творчески център за международни таланти, които идват тук и започват да живеят своя живот. Имаме прекрасни професионалисти наистина. Смятам, че затова сме толкова успешни.

Една от борбите, които имаме е, че ни липсват професионални екипи. Мислехме да създадем Филмово училище, ние вече имаме такава практика, но по време на пандемията се наложи да спрем. Ще има подготвителни технически курсове за всеки екип от филмовата индустрия, които ще бъдат водени от най-добрите специалисти в световен мащаб.“

Ярив Лернер създава и Филмова комисия в България, която да подпомага развитието на киноиндустрията като свързва инвеститори с професионалисти:

Всяка година се срещаме с всички продуценти наоколо, за да планираме и обсъждаме с какво да подобрим киноиндустрията. Всяка страна по света има създадена комисия. България все още нямаше Филмова комисия, тя е член вече на Международната асоциация на Филмовите комисии. Затова решихме да я създадем, вместо да чакаме някой да я направи. А целта е да привлече инвеститори, които да инвестират тук създаване на аудиовизуално съдържание. И на сайта на Комисията, всички могат да се информират подробно какви са условията да се снима в България.“

Като кинопродуцент, заслуга на Ярив Лернер е да покани в България тук да снимат Силвестър Сталоун, Арнолд Шварценегер, Брус Уилис, Долф Лундгрен, Жан-Клод Ван Дам и много други.

„Първата ми работа в индустрията беше като дете-актьор, трябваше да избягам от някакъв лъв, отидох на премиерата и поканих всичките ми приятели да дойдат да гледат и им казвах: „вижте, сега ще ме покажат“, но бяха ме изрязали. Много рано разбрах, че работата ми е зад кадър. Цял живот съм гледал и съм учил от баща ми, израснах в индустрията на кино. Но за един период от 7 години оставих киноиндустрията, работих в сферата на волейбола, готвих, строях къщи, но после заедно с чичо ми се върнах към киното.“

Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Анелия Торошанова с Ярив Лернер

Ярив Лернер е роден в Израел, прекарва детството си в Южна Африка, а след време се пренася в Калифорния, където започва работа в киното като каскадьор. Баща му Ави Лернер е създател на филмовите компании Nu Image и Millenium Films, стоящи зад десетки филми. Ярив Лернер прекарва времето си между Калифорния и България.

Компанията

"Ню Бояна филм" е българското дружество на Nu Image, създадена от Ави Лернер преди 28 години. Под шапката на "Ню Бояна филм" работят няколко свързани компании - от продуциране и снимане на собствени филми, през услуги за външни кино, телевизионни и рекламни продукции и предоставяне на сцени и техника, видео и компютърни ефекти, до обучение и академия за млади професионалисти, които искат да се занимават с кино. В студиото са снимани (отчасти или изцяло) блокбъстъри като поредицата "Непобедимите", "Пътят обратно", "Код: Олимп", "Конан Варварина", "Черната далия", "Бодигард на убиеца", "Рамбо" и др., но и много европейски продукции като "Диригентът", "Да обичаш Пабло", сериали като "Плебс" и др.

Приходите на "Ню Бояна филм" за последната досега отчетена година - 2018 г., са 21.4 млн. лв., но с всички свързани компании и дейности оборотът надхвърля 50 млн. лв. В дружествата от групата тук работят около 400 души на постоянен договор, но в един филм като "Непобедимите 3" (изцяло сниман в България) са работили 2000 души.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 12.11.24: Очаквания за нови избори

Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум".  Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..

публикувано на 12.11.24 в 18:35

Безплатно измерване на кръвна захар във ВМА на 14 ноември

На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..

публикувано на 12.11.24 в 17:59
 Проект#ЗаДоброто  - Полина Троянова, Надежда Рангелова и Кремена Кунева

Инициативата “Светулка” е на пет години и довършва десето реновирано отделение

Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..

публикувано на 12.11.24 в 17:13
Драгомир Цанев - Център за енергийна ефективност

Има проблем със забавянето на програмите за обновяване на жилищните сгради

През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..

публикувано на 12.11.24 в 16:25

Open Source Trio представя музикалната пиеса "Flow"

В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова  от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална  пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...

публикувано на 12.11.24 в 16:06
Милчо Левиев

В район "Лозенец" ще има улица "Милчо Левиев"

На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..

публикувано на 12.11.24 в 15:16

Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика

Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..

публикувано на 12.11.24 в 14:57