"Отминаващата година беше трудна за хората и за компаниите, за администрацията и политиците. За всички. Две бяха господстващи теми в българското публично пространство – пандемията от COVID-19 и политическото бъдеще на страната. Първата беше концентрирана в статистиката на заболели, починали, оздравели, ваксинирани и отричащи - явно или тайно, нуждата от имунизация и здравни и икономически мерки. Втората бе съсредоточена в няколкото предизборни кампании - невиждана концентрация от началото на демократичния преход насам. Поради това от комуникационна гледна точка можем да кажем, че годината беше наситена със събития, послания, ефективни и неефективни комуникационни действия, с различни „герои“, които излизаха на публичната сцена", пише в Годишния преглед на комуникационните кризи за отминалата 2021 г. и прогноза за възможните комуникационни рискове през 2022 г. на ЦАКК, представен първо в "Ритъмът на столицата".
„Изключително трудно беше да отграничим кризите поотделно, тоест да ги специфицираме една по една, тъй като както няколко пъти говорихме през годината, бяхме в ситуация на мултикризисна обстановка“, каза доц. д-р Александър Христов.
По думите на Даниел Киряков обзорът за 2021 г. е сякаш едно непрекъснато връщане към проблемите от 2020 г.
Смяната на властта дава нова надежда да се предположи, че новите управляващи и новите подходи ще формират устойчиви правила и че комуникационните кризи ще бъдат управлявани по-ефективно. Но закъсненията в много сектори, както и натрупаното недоверие в институциите, правят тези процеси сложни и непредсказуеми. Според комуникационните експерти потенциална криза е заложена и в сложния конструкт на четворната коалиция и взаимоотношенията в самото правителство.
ЦАКК посочва още 6 комуникационни предизвикателства, които имат потенциал да се развият в кризи през 2022 г. Това са: поведението на управляващата коалиция, ваксината срещу COVID-19 и информационната кампания, проблемите през последните 12 години, кризата в здравната система и в администрацията, имиджът на България в ЕС и фалшивите новини и конспиративни теории.
Целият разговор на Катя Василева с Любомир Аламанов, доц. д-р Александър Христов и Даниел Киряков от ЦАКК можете да чуете в звуковия файл.

Във вторник, темите от деня в предаването "Форум“, коментира Георги Вулджев - икономист от Експертния клуб за икономика и политика. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Пазарът на криптовалутите беляза тридневен чувствителен спад от уикенда насам и основните криптовалути поевтиняха с до 20%. Общо 19 милиарда долара позиции..
Преди дни 5-членен състав на Върховния административен съд окончателно отмени ограничението студенти платено обучение във висшите учебни заведения да не могат да получават стипендии. Така на практика магистратите признаха, че сега съществуващата норма в постановлението на Министерския съвет за реда и условията за отпускане на стипендии е..
Как публичните пространства могат да насърчат физическата и психическа устойчивост на жителите на града. Отговорът на този въпрос дава конференцията “Placemaking Connected Youth“, организирана от “BG Бъди активен”. “В една общност има от млади до стари, както и всички заинтересовани страни, за да се образува тази общност, всички трябва да участват..
Apollo ex machina е първият български конкурс за генерирана поезия, организиран от “Дигитални истории” и издателство Scribens. Създателят на “Дигитални истории” Георги Караманев организира конкурс за генерирана от ИИ поезия и събира видни български поети като жури.“Вече нямаме друга поезия, защото нямаме момента, в който можем да докажем, че някой..
80% от българите се определят в добро психично здраве, но 59% заявяват, че са били пред състояние на бърнаут. Това показват данните от най-голямото здравно проучване в Европа, което обхваща 27 000 респонденти от 22 държави, включително България. То беше представено в София по време на специално събитие на тема "Здравето в числа: Как оценяваме и..
След години, посветени на подводната фотография, Михаил Заимов излиза "на повърхността" с новия си проект "Девон" - първата му изложба с портретна и пейзажна фотография. Експозицията ще бъде показана от 31 октомври до 10 ноември в столична галерия. “Мисля, че бъдещето пред фотографията е мрачно, както и пред повечето изражения на състоянието на..
Въвеждането на депозитна система у нас се отлага за 2027 г. Причината е подготовката на ново законодателство и обмисляне на държавно управление. Бизнесът и екологичните сдружения се противопоставят на идеята държавата да бъде оператор, тъй като в повечето европейски страни управлението е поето от индустрията, което осигурява висока събираемост и..