Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Алгоритми на творението“

| обновено на 22.01.22 в 11:07

Ratio представя събитието „Алгоритми на творението“ - 27.1 от 19 ч. Акцентът са биг дейта и астрофизика. Мястото е по-познато на любителите на музиката, "Терминал 1". Има ли случайности, при положение, че вторият ни гост е барабанистът на група "ALI"?

Първият гост е Никола Тулечки – инженер на знанието за приложение на данните в индустрията и биотехнологиите:

 "Работата ми е да правя семантична интеграция на данни, да осигуря оперативна съвместимост на масивите, т.е. отделни масиви да работят заедно и да им задаваме въпроси, които да ни носят знание. Т.е. данните от две таблици да се съберат в едно. Не съм специалист в никоя конкретна област, но идват клиенти, на които сработваме заедно различните им данни. Например всичките данни около едно лозе, от метеорологичните, през генетичните. Органичният начин на знанието е краен. Ние се опитваме да надграждаме с данни за микропроцеси.
На много места се събират различни данни за производство на различни храни и чрез тях може да се стигне до крайния евентуално възникнал проблем. Със събирането на такива данни в европейски мащаб, може да се управляват процесите на риска. Данните, които се събират в момента, носят информация. Всички събират данни, но не всички могат да се справят с тях. Затова е изключително важна регулацията."
Вторият гост е Орлин Станчев и не говори само за прилагането на data science в астрономията и астрофизиката и как данните ни помагат да открием различни обекти и явления в космоса:
"Работата с данни не е нищо ново в науката, но предизвикателството в последните години е огромно. Симбиозата наука, технологии, бизнес го налага. Почти всяка характеристика и поведение на хората може да се остойности, за това помагат разнообразните приложения на телефона например. Това повдига етични въпроси за разликата между човешкия мозък и машината, алгоритмите. 
Да се доверяваме на науката е да се доверяваме на научния подход, там е мястото на данните. Науката работи със закономерности, с данни. Скептицизмът е полезен, но начинът, по който са подготвени и интерпретирани данните е изключително важен. За съжаление, алгоритмите не се разбират като роля. Колкото една система е по-сложна, толкова по-сложна е за прогностика. Точността на предсказуемост зависи от конкретността на моделите."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творби на европейски поети галят сетивата на пътниците в метрото

Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..

публикувано на 22.11.24 в 17:50
Проф. Преслав Наков

Проф. Преслав Наков: Силата на фалшивите новини е поради слабостта на хората

Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..

публикувано на 22.11.24 в 17:17
Д-р инж. Веселин Тодоров

Кои са условията за по-бърза енергийна трансформация у нас?

На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..

публикувано на 22.11.24 в 16:16

Откриват Sofia Christmas Fest

Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК  се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“.  Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт  на изпълнителите от  Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..

публикувано на 22.11.24 в 16:05

Текат номинациите за кампанията на БНР "Посланици на културата"

Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..

публикувано на 22.11.24 в 15:22
Пам Бонди изкара два мандата като главен прокурор на Флорида

Новата номинация за министър на правосъдието в САЩ предизвика облекчение

Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..

публикувано на 22.11.24 в 15:20
Юлиян Петров

Юлиян Петров: 90 на сто от учителите очакват увеличена с 21% заплата

Над 70 процента от работещите в средното образование са готови на протести с искане за увеличаване на средствата за сектора , включително и за ръст на заплатите. Това сочат резултатите от национално проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", в което са взели участие около 10 хиляди души, по-голямата част от които учители. От..

публикувано на 22.11.24 в 15:05