87-ата годишнина на БНР е красноречива - за размисъл, за поглед към онова, с което започнахме и това, което сме длъжни да правим днес.
Това каза пред Радио София легендарната журналистка Божана Димитрова, една от емблемите на БНР и до днес.
В ефира тя се върна към 70-те години на ХХ век, когато в студиото журналисти сядат пред микрофона вместо говорителите – със свое мнение и позиция, с новините и проблемите на деня – първите стъпки на общественото, авторско, журналистическо радио. Припомни имената на именити свои колеги, с които заедно с променената музикална програма БНР е спечелило и младата аудитория.
Не забрави да спомене и преките ефирни телефони, смелостта на първите подвижни радиостанции, с които предаването „Разговор с вас“ е тръгнало към градските улици и пряк диалог с хората.
„През дългите радиогодини общувахме с много хора, с които и днес се познаваме и поддържаме – бих казала радиоприятелство. Началото, за което говорим, тогава възпламени целия екип – и водещи, и репортери, и музикални редактори. Микрофонът не е атрибут за солисти. Радиото е колективно дело“, отбеляза Божана Димитрова.
По думите ѝ, ако има какво да кажеш, ако си убеден, трябва да използваш големите предимства на радиоезика. Може да се каже всичко и по различен начин - с усмивка, с многозначителна пауза. Хората разбират и изреченото, и недоизреченото. Думата „Цензура“ е удобна за извинение на човека под страх. Електронните медии влияят върху общественото мислене. Медийната манипулация може и трябва да работи за добро и с добро.
„Ние в радиото сме в една лодка с тези, които ни слушат. Радиото е медия за мислещите, за хора с въображение.
Радвам се на енергията, с която Радио София стана гласът на София. И понеже казваме, че нашата столица има сто лица – ето вдъхновението ви е осигурено и неизчерпаемо“, каза още Божана Димитрова.
С нея разговаря Гергана Пейкова.
В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..
В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..
Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..
Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..
Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..
Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..
Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание. Според него,..