Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Илиев: Големият проблем с паркоместата в „Слатина“ идва от презастрояването

Георги Илиев
Снимка: БГНЕС

„Зелена зона“ за локално платено паркиране се предвижда да бъде въведена в кварталите “Гео Милев” и “Редута” от тази година. Част от жителите на двата квартала обаче са против и заплашват с протест.

Кметът на район „Слатина“ Георги Илиев е организиарал допитване до живеещите в “Гео Милев” и “Редута”, в което те трябва да заявят желанието или нежеланието си в кварталите им да бъде въведена „зелена зона“. Пред Радио София, Илиев коментира, че повечето от хората искат въвеждането на зона.

„Хората, които имат регистрация в района, само на тях им даваме възможност да гласуват и повечето искат. Въвеждането на зона е инструмент за подреждане, той няма да създаде нови паркоместа, напротив – истината е, че ще бъдат реално намалени, защото тези, на които не трябва да се паркира, като тротоари, градинки и т.н. няма да бъдат достъпни“, каза Георги Илиев.

Ще бъдат обособени между 6500 и 7000 места за платено паркиране, като една трета от приходите от зоната трябва да се реинвестират в района за възстановяване на инфраструктурата.

Георги Илиев добави, че вече е провел няколко разговора с Центъра за градска мобилност, в които е изразил желание за прозрачност.

По думите му, големият проблем идва от факта, че „Слатина“ е презастроена, за което не е виновник районната администрация. Илиев каза още, че за последните две години са изградени няколко паркинга на различни места в района.

„Паркинги се правят, но има недостиг на места. Паркингът за Румънското посолство ще бъде с вход и изход откъм бул. „Шипченски проход“ и ще е на територията на „Пазари Изток“. Ще бъде за 160 автомобила. Надявам се тази година да започне изграждането“, коментира кметът на район „Слатина“.

Относно спортен комплекс „Червено знаме“, Илиев коментира, че решението изцяло зависи от държавата.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21

Инициативата "Голямата маса" се завръща с поредно издание

Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..

публикувано на 18.07.25 в 16:56

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..

публикувано на 18.07.25 в 16:30
Велислава Делчева

Велислава Делчева е новият омбудсман на България

Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..

публикувано на 18.07.25 в 15:44
Георги Заманов

Георги Заманов: Влизането в еврозоната извади и вля над 1 млрд. лева в банковата ни система

След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити  и кредити в..

публикувано на 18.07.25 в 15:35
Кадър от видеото към новата песен

Гриша Георгиев-Greesh представи новата си авторска песен "Сърф"

Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh  участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..

публикувано на 18.07.25 в 13:52

Седем летни академии помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година

7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..

публикувано на 18.07.25 в 13:23