България не можеше да избегне скока в цените на енергоносителите, защото проблемът дори не е регионален – за Европейския съюз, а е глобален. Тенденцията към поскъпване на енергийните суровини е световна. А причината е по-бързото от очакваното възстановяване на икономиката.
Това обясни в студиото на Радио София експертът Калоян Стайков, главен икономист на Института за енергиен мениджмънт.
Сред факторите, повлияли на цените, е и запасяване заради миналата студена зима. Търсенето се повиши. В същото време възникнаха технически проблеми на ключови места.
Дори при по-доброто диверсифициране на енергийните източници Европа не е изолирана от проблема, а какво да говорим за България, в която 90% от горивото се внася от Русия, коментира Стайков.
По думите му движението в цените на енергийната борса е продиктувано предимно от износа. Има нужда от реформа в системата, но не това е основната причина за поскъпването, на което сме свидетели.
Шокиращо високите цени на квотите въглероден диоксид влияеха по-скоро през първата половина на 2021 г., но последният голям скок в цените се дължи на природния газ.
Промените в КЕВР са малко изненадващи, смята Калоян Стайков. В система под напрежение подобни промени трябва са да добре обмислени, за да не повишат нестабилността. В настоящата ситуация така и не стана ясна необходимостта от намаляване числеността на комисията. Възникналите въпроси за повод за спекулации и напрежение, допълни експертът.
По думите му поскъпването се очакваше, макар и не толкова драстично. И е могло да се помисли за подпомагане на засегнатите потребители.
Решението за мораториума върху цените е противоконституционно – не може с парламентарно гласуване да се променя норма, приета от КЕВР за определен период. Решението беше взето без анализ и в последствие се зададе въпросът какво следва оттук нататък. Създаде се впечатление, че мораториумът е взет заради смяна на членовете на регулатора, а това е лошо послание.
„Политическото вмешателство в уж независим орган е изключително лошо нещо“, подчерта Стайков.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..