Не особено религиозни, но готови да се трудят - така описват преселниците от България в онези времена авторите на тази книга със спомени.
Тя е дело на братята Рами и Ави Бенвенисти. Единият - психолог, а другият директор на едно от най-престижните училища в Гиватайм.
Още истории от спомените събрани в книгата разказа пред кореспондента на БНР Искра Декало Ави Бенвенисти:
"За почивните дни българите се снабдяваха с книги на български от библиотека на главната улица. Това ги отличаваше от останалите еврейски домове в Яфо, където в съботния ден - Шабат хората четяха Библията. Лично за мен, книгите бяха насъщно нещо. За разлика от другите момчета, които като ги пращаха за хляб, докато се върнеха вкъщи бяха обелили и изяли половината от кората, аз се връщах вкъщи от библиотека с цицини на челото си. Пътешком започвах да чета заетите книги и се удрях в дървета и стълбове по пътя. Често успявах докато стигна до дома да прочета книгите и на следващия ден процедурата се повтаряше... По-късно, четях и на иврит. Това бе поглед към светове далеч от Яфо - "малката София"".
"В първите години след преселването, всички надписи в магазините са на български, имало е и политическо кабаре на български. Пред зъболекарите, българите предпочитаха зъботехника. Ценяха се само златни зъби. В Яфо думата общност съществува, но не и уединение. Всеки гост на съседи се отбиваше и у нас. Така давахме своя дял в обществения живот.
И досега има израелци с чужди корени, които пазят българските традиции. На дипломирането на всяко българче идваше цял Яфо."
Какво обаче става с идването на телевизията? Още интересни и автентични спомени за общността на българите от Яфо можете да чуете и във втория звуковия файл:
С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..
През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...
Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..
Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са Георги Панамски, Иван Стоименов, Виктор..
От Националния литературен музей са подготвили различни инициативи, свързани с отбелязването на 175-тия юбилей от рождението на Иван Вазов. Народният театър отбелязва 175 години от рождението на Иван Вазов В деня, когато Патриархът на българската литература е роден, ще се проведе награждаването в Националния детско-юношески конкурс за..
Ден преди Столичният общински съвет да обсъди и гласува промени в Наредбата за общинските жилища (първа точка в дневния ред на заседанието на 10 юли ) , кметът на район "Люлин" Георги Тодоров изрази становището си, изпратено до всички общински съветници. В него той изтъква: "Люлин“ е районът с най-голям брой общински жилища в..
Пътеводител за медийна грамотност в дигиталния свят е създаден от младежи за младежи, в рамките на програма "Еразъм+" и в резултат на провелите се младежки национални срещи в страната, в които се включват над 320 ученици. “В проекта участваха над 400 младежи от цялата страна, които преминаха през интерактивни обучения, дискусии и ситуации...