Мариела Станчева завършва НАТФИЗ през 2011-та година. Една година е била щатна актриса в Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, а от края на 2012-та година е актриса на свободна практика. Носител е на 4 награди от „Конкурс за изпълнение на унгарска и българска литература“ – гр. Шумен – 2006-та, 2010-та, 2012-та и 2014-та години, а през последната, тя дори е и член на журито му. Създател и изпълнител на моноспектакъла „Многоклетка“. През 2015-та завършва и „Базисен курс по позитивна психотерапия“ към Дружеството за позитивна психотерапия в България:
"Документалният театър все още е ново понятие. Всички знаем какво е документално кино. Тук условието е същото - художествената измислица липсва. В театъра тези хора са пресъздадени от актьори, за разлика от документалното кино. Има тънък момент - актьорската природа не трябва да е на пръв план. Важно е да се придържаме към истинската история, нито да я доукрасяваме, нито да го съкращаваме. Актьорът също може да е герой - разказваме собствени истории, както е в спектакъла ни "Венчани за небесата".
Любопитното в спектакъла е, че сме себе си, изправяме се в чист вид пред зрителите. Разказваме за нашия сблъсък с монашеския живот. Имаше и комични, и замислящи се моменти. Поехме по едно пътешествие и не знаехме докъде ще ни отведе. Решихме да разговаряме с монахини, не знаехме, че нямат право да ни разказват за предния си живот. Разказваме това, което сме поели от тях. Понеделник, 7 февруари от 19:30 в Ялта арт руум. Загърбете очакванията!
Конкурсът за изпълнение на унгарска и българска литература е литература, не е драматургия. Взела съм много от него, и като участник, и като член на журито.
Куклите развиват въображението. Вдъхновявам се от различни актьори - Антъни Хопкинс например, Мерил Стрийп, Леонардо ди Каприо, Светлана Янчева. Много е ценно, че в даден момент един актьор може много да ни вдъхнови.
Позитивната психотерапия позволява да открием цялостта. Не си даваме сметка, че искаме да сме половин хора - само положителни. За нас актьорите, е изключително важно да имаме познания по психология. Обичам да дълбая, в един образ - как да достигна до дадено нещо. Крайно време е хората да се обърнем към себе си, за да не живеем в илюзия за самите себе си."
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..
Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..