Проф. Диана Гергова, археолог, за опазване на културното ни наследство и няколко сравнения на археологическите резервати от близо и далеч:
"Има основание човек да мечтае да е археолог - винаги разкривате ситуация, което трябва да разчоплите. Археологията е изключително трудна, отговорна, става все по-зависеща от административни пречки. Секторът е повече от представителен за България. Откритията ни в последните 40-50 години разказват нови неща за историята на света. Големият проблем е, че това богатство се разпада. Нашите тракийски гробници са над 2000 години. Липсват структури за управление на бързо рушащи се обекти.
Сборяново е опит да предложим крачка напред в управлението на археологическите резервати. Те въобще не се развиват. Оставени са на произвола на съдбата. Имат огромни проблеми. Нито един не изглежда както би трябвало. Александровската гробница продължава да е в окаяно състояние. Условието да получим финансиране по "Региони в растеж" за Сборяново бе да има специализиран механизъм, който да представи бизнес план. Природните, горските имат своето управление, единствените, които го нямат, са археологическите.
По свой начин започнахме промени, въпросът е тази практика да бъде проверена в действителността чрез пилотен проект. Управлението на резервата е свързано с работа на терен. В Сборяново имаме 11-12 паметника, които са уникални. Ако са експонирани, може да задържат туристите поне 2 дни. Те ни дават единствен разказ, ако ги социализираме. Местният бизнес е заинтересован. Но те трябва да имат гарантиран поток туристи. Действащи на терен структури, адекватна реклама - това е ключът."
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..