22 научни, съсловни, пациентски и други неправителствени организации се обединиха в Национален онкологичен алианс. Заедно с Българското онкологично научно дружество алиансът ще работи по изготвяне на предложение за Национален противораков план.
Основната цел е да се подкрепи въвеждането у нас на Европейския план за борба с рака в неговата цялост и начин на разписване, приет от Европейската комисия и адаптиран за нашата страна.
По този начин тази дейност ще получи политически ангажимент за полагане на максимални усилия в борбата с рака за подходи към целият цикъл на заболяването.
Първото работно предложение се очаква да бъде готово и представено през март т.г.
„България много закъсня по отношение изготвянето на антираков план. За сравнение ще посоча, че в САЩ такъв план с подкрепата на правителство и президент има от 1971 година. Сега Европа въвежда тези мерки, които имат отношение към профилактиката, превенцията, ранна диагностика и адекватно лечение на злокачествените заболявания“, отбеляза пред Радио София д-р Росица Кръстева, началник на Отделението по медицинска онкология в Онкологичен център към МБАЛ “Уни Хоспитал“.
Европа поставя рамката, а страната ни трябва да изготви плана, допълни водещият онколог.
Всички мерки са приложими, но всяка страна трябва да ги преосмисли и приложи в зависимост от съответните специфики.
Според д-р Кръстева има много фактори, които допринасят за увеличаване на заболеваемостта. Важното е да знаем как да предотвратим или максимално рано да открием онкологичните прояви, за да не се стига до тежки последствия.
Чуйте целия разговор на Катя Василева.Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..