„Червеният нос“ – най-малката маска в театъра променя вътрешната нагласа за възприемането на света. Затова и погледът на света през очите на клоуна – това определя Гогол като най-големият клоун в литературата. С Ателие „Клоунът Гогол“ - първата от поредицата инициативи театър "Кредо" стартира 30-та си юбилейна годишнина.
Извадила на сцена изключително талантливи млади хора, основателят и артистичен директор на театър Кредо Нина Димитрова обяснява, че именно младите са бъдещето. „Аз мога само да подпомагам това бъдеще и на мен лично винаги ми е доставяло удоволствие да работя с тази неистова енергия“, добави тя.
„Това е Кредо – едно общо желание да правим хубаво изкуство“, така по думите на дъщерята на Нина Димитрова Девина Василева може да се обрисува театър "Кредо". Според нея въпреки трудностите трябва да се подхожда с вяра и клоунско настроение.
Освен втора част на творческата лаборатория през март месец тази година, тя поясни, че се очертава да излезе и една книга, която ще бъде първата писана история на "Кредо" от театрален критик.
Целта на Ателие „Клоунът Гогол“ по думите на майка й Нина Димитрова е, да се научи нещо повече за клоунския начина на мислене, „Че той не е само един циркаджилък и слагане на червен нос и шарени дрешки, а това е философия. Философия на радостта и на щастливите хора“, сподели тя.
В противовес на промяната за разрушаване на ценностите, Димитрова цитира думите на Гогол, че театърът е трибуна от която може да се говори за много добри неща и трябва да използваме всяка възможност за да правим това.
Като „динамична“ описва работата с Димитрова актьорът Денис Хаят. Той сподели, че неща, които не са посредствени без труд няма как да се случат и добави също, че Димитрова има много добър подход към актьора и знае как да го натоварва постепенно без да го претоварва.
Лесно ли е да си клоун? Чуйте в анкетата на Христина Иванова:
Проектът „Клоунът Гогол“ се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Творческо развитие“ 2021 и с любезното домакинство на Национален студентски дом в София.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..