Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еволюцията, Дарвин и д-р Петър Берон

д-р Петър Берон
Снимка: радио София

Ще отпразнуваме Международния ден на Дарвин, посветен на годишнината от рождението на Чарлз Дарвин, известен още като Ден на еволюцията с не толкова известни факти за забележителния учен – гост е д-р Петър Берон, биолог, зоолог, биоспелеолог и откривател на нови животински видове:

"Бях 32 години председател на Българската федерация по спелеология, обикалял съм пещери по цял свят. Описани са не-повече от една десета от съществуващите животни.

Дарвин е погребан в Уестминстър и ти е трудно да стъпиш върху плочата му, до него е Нютон и най-великите англичани. Пътувайки с кораба "Бийгъл" му идват повечето идеи за еволюцията. На о-вите Галапагос се среща с необикновен животински свят, 17-18 те вида чинки, които са потомци на пилета, прехвърчали 900 км и са се пригодили за хранене с каквото е възможно. Та са пример за т.н. "радиална" еволюция.

Той не е първият, който говори за еволюцията - преди него това прави Ламарк във Франция. Преди тях, още в древна Гърция се замислят за това. "Произходът на човека" излиза в 1871, оттогава са направени много нови открития в антропогенезата - от Люси, преди 4 милиона години до Родезийския човек в Зимбабве. 

Има неизяснени неща. Край Чирпан се намериха зъби и кости на грекопитек, от хоминини, на 7 милиона години. Дарвин е вярвал в Господ, но не и в попщината. Не е било лесно да кажеш - "няма Бог, произлезли сте от маймуните". По време на "маймунските процеси" в САЩ преди век са глобявали учители, преподавали Дарвин."






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25