Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адриан Николов: Силните и слаби страни на Бюджет-2022

Адриан Николов
Снимка: Тони Тончев, BusinessGlobal

Недостатъчната реформа, забавянето, както и агресивна експанзия на разходите са едни от слабите страни на Бюджет-2022, според Адриан Николов от Института за пазарна икономика.

"Настоящата рамка е доста скромна и по-скоро продължава настоящата политика, отколкото да развие нещо много качествено и ново", заяви той и допълни, че бюджетната дисциплина в цяла Европа е доста отпусната, в името на спасителни политики, които да борят ефекта от кризата с коронавируса.

По думите му, социалността на бюджета също не е добра, тъй като има широки програми, които се опитват да обхванат голям брой хора, но не таргетират бедността и неравенството. Основната социалност според Николов е повишаването на доходите на пенсионерите.

По отношение пика на икономическата криза, той сподели, че ако съдим единствено по индикатора БВП, то кризата е свършила още в началото на 2021 г. и в момента сме в период на възстановяване и растеж.

"Тук по-скоро инфлацията е нещото, което играе сериозна роля, особено в представите на хората, тъй като повишаването на цените от края на 2021 г. и началото на 2022 г. води до едно забавяне на реалните доходи и покупателната способност", каза Николов и допълни:

"Тревожната тенденция е, че последните прогнози и на нашата собствена БНБ, пък и на международните институции в това число на Световната банка и ЕК, сочат към едно запазване на тази доста висока инфлация към 2022 г.".

На въпроса има ли икономически и експертен диалог в Народното събрание, Николов отговори, че "Като цяло на този етап наистина като че ли дебатът е на едно малко по-ниско ниво".

По отношение на идеята за обединяване на университетите в България, той каза, че към края на месеца МОН ще излезе с решение, което ще бъде представено пред ректорите и добави, че дадената академична автономия до голяма степен ще предопредели вземането на това решение.

Николов сподели, че приключването на ковид кризата ще доведе до облекчаване на икономическата криза, тъй като "Всяка нова вълна от ковид носеше в себе си риск от нови затваряния и нови ограничения с на практика неизвестен характер".

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Петкова

Министерство на финансите не предвижда да увеличава данъците през 2025 г.

Министерство на финансите не предвижда да увеличава данъците следващата година.  Това съобщи служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова след извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Разработени са редица приходни и разходни мерки, така че салдото в хазната да бъде до 3% дефицит от БВП на..

публикувано на 28.10.24 в 13:56

Започва авариен ремонт на топлопровод на столичната ул. "Найден Георгиев"

От днес "Топлофикация-София" започва авариен ремонт на топлопровод на ул. "Найден Георгиев", съобщи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов. Временно ще бъде затворен за движение участъка между ул. "Макгахан" и ул. "Скайлер". Очаква се ремонтът да продължи около една седмица, допълва Христов.

публикувано на 28.10.24 в 13:16
Велоентусиастите Калин Апостолов, Теодор Борисов и Иво Делин

С новите велоалеи, София става по-безопасна за велосипедистите

Велосъбитиeто "Критична маса" ще има ново издание на 31 октомври. Повече за събитието, както и за карането на колело, като част от градската култура, разказват в предаването “Радиокафе” представители на неправителственото сдружение "Велоеволюция" и редовни участници в групови карания в София: Калин Апостолов, Теодор Борисов и Иво Делин . В София се..

публикувано на 28.10.24 в 13:06
Проф. Христо Пимпирев

България е една от 29-те държави в света, които взимат решения за бъдещето на Антарктика

Научните предизвикателства в Антарктика са във фокуса на конференция, която ще се състои на 30 октомври 2024 г., във Френския културен институт. Събитието „Научни предизвикателства в Антарктика. Опитът на българските и френските полярни експедиции“ ще ни запознае със суровия живот на този континент, а представили на различни държави ще разкажат за..

публикувано на 28.10.24 в 12:22

Откриха тяло на жена до жилищен блок в кв. "Младост

Тяло на жена е намерено до жилищен блок в столичния кв. "Младост", научи БНР. Сигналът е получен рано тази сутрин. Засега няма данни за самоличността на жената. По неофициална информация са открити следи от насилие. Районът е отцепен от полицията.  Работи се по всякакви версии за случилото се. Очаквайте подробности!

публикувано на 28.10.24 в 10:58

Трети випуск парамедици завършва във ВМА

Осем курсисти, които се обучаваха за парамедици в Центъра за професионално обучение към Военномедицинска академия (ВМА), успешно преминаха теоретичната и практическа част от държавния изпит. След взетия изпит, студентите придобиха трета степен на професионална квалификация по професия „Парамедик”, специалност „Транспортиране на пострадали и болни хора,..

публикувано на 28.10.24 в 10:49
Стойчо Стойчев

Партньори за бъдещо управление ще се търсят в по-малките парламентарни партии

Досега не сме имали 9 партии в Народното събрание, това ще бъде най-голямата парламентарна фрагментация, коментира пред Радио София политологът доц. д-р Стойчо Стойчев. "Това не е изненадващо, предвид, че се очакваше между 6 и 8 партии, потенциално 9 да влязат в парламента. Тази фрагментация не е феноменална, макар че досега не е имало такава..

публикувано на 28.10.24 в 10:14